1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Elektrik Kim Tarafından Nasıl Bulundu?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Günlük hayatımızı ve günümüzü düzenleyen en önemli etkenlerden olan Elektriği kim ne zaman nasıl buldu, bu büyük teknolojiyi yani elektriğin icadı kim tarafından yapıldı göz atalım.

  Elektriğin ortaya çıkması eski Yunan toplumlarının kadar uzanır. Milet şehrinde yaşayan Thales doğayla ilgili araştırmalarına devam ederken kehribarın yünle ovulma işleminde tüy ve saman gibi hafif maddeleri kendine çektiğini ve uzun süreli ovma sonunda ise insan vücuduna yaklaşınca küçük kıvılcımlar çıkardığını fark eder, işte elektriğin icadı bulunması bu şekilde yazar kitaplarda.

  Thales'in bu deneyi bugün ki statik elektrikten başka bir şey değildir. Thales'den sonra elektrik hakkında ki kayıtlara Milattan önce 4. yüzyılda rastlanmıştır. Theophrastus kıymetli şeffaf bir taşın küçük kütleleri kendine çektiğini gözlemlemiş ve kayıt altına almıştır.

  Tıb alanında ise elektrik ilk olarak 5. yüzyılda kullanılmıştır. Azad edilen bir kölede rastlanan Gut hastalığı Torpido balığı denen dokunulduğunda şok etkisi yapan bir balık ile tedavi edilmiştir.

  Elektriği günümüzdeki şekilde ilk olarak ciddi bir şekilde inceleyen William Gilberttir. 16. yüzyıl sonuna doğru statik elektriği magnetizma içinde ilişki üzerinde araştırma yapmıştır. Elektrik yüklerinin eksi ve artı şeklinde isimlendirilmesini yapmıştır. 1767'de Joseph Priestley elektik yükünün birbirlerini, aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantılı olarak çektiğini bulmuştur.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş