1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

EL HAFIZ Ne demektir

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında Nursena tarafından paylaşıldı.

 1. Nursena

  Nursena Admin

  El Hafiz koruyan anlamına geliyormuş O halde Allah bizleri imansızlıktan korusun. EL HAFIZ isiminin tam olarak anlamını anlayanlardan eylesin.

  Herhangi bir şeyi korumak, görüp gözetmek, ezberlemek, ihmalkâr ve gafil davranmayıp uyanık bulunmak anlamındaki HIFZ masdarından isimdir. HÂFIZ kelimesine nisbetle mübalağa ve süreklilik ifade eder.
  Âlimler bu ismin Allah (c.c) için koruma anlamında kullanıldığını belirtmişlerdir. Bunun aynında diğer anlamların da Allah (c.c) için sözkonusu olduğunu belirtenler vardır. Koruma namlıyla beraber “bilen” anlamının da muhtemel olduğunu (Ebulhasen, Eşarî, F.Razî) Allah’a (c.c) hiçbir şeyin gizli kalmadığı anlamında olduğunu (Maturidî) da söylemişlerdir.
  Sözkonusu olan HAFÎZ ve HÂFIZ isimlerini, alimlerin anlamlandırmaları dikkate alındığından şu üç gurupta mütalaâ etmek mümkün olabilir
  1–Kâinatın düzenini koyup sürdüren :Yani düzenin sürmesi için kuralları koyarak bunu sağlayan ve kâinatı koruyan,
  2–İnsanları değişik tehlikelere karşı koruyan, niyetlerini ve sırlarını bilen, davranışlarını kaybolmaktan meleklere tescil ettirerek koruyan, dostlarını koruyan,
  3–Kur’ân-ı Kerîm’i unutulmaktan, tahriften, ihmalden koruyan.
  Kur’ân-ı Kerîm’de
  [​IMG]
  (Bakara 255)
  Semavât ve arzı koruduğunu, insanlarla meskûn olan dünyayı da görünür görünmez zararlardan koruduğunu (Saffat 37/7, Fussilet 41/12) belirten âyetler vardır.
  Allah’ın (c.c) varlıkları koruması :
  1–Genel koruma : Bir şarta ve kayda bağlı olmaksızın gerçekleşen korumadır. Ayrım olmaksızın herkes bu koruma kapsamındadır. Bu anlamda koruma kanunları, korunma yolları ve sebepleri, koruma özelliğine sahip varlıkların yaratılması gibi hususlar sayılabilir. İnsanın kendi hayatını koruması bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacını insan, Allah’ın (c.c) bu ismi ile gerçekleştirdiklerinden sağlar. Gazalî, zıdları dengede tutarak korur der, tabiatta hatta bir varlıkta birbirlerini yok etmeleri gereken zıtları (meselâ su ve ateş gibi) bir arada dengede tutar der. Allah (c.c) hem varlıkları korur, hem de diğer arlıklardan korur.
  2–Özel koruma : Bu koruma şart ve kayda bağlı korumadır. Bu korumadan istifade etmek için şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu koruma dostları içindir. Bu koruma dostlarının din ve dünyalarını, dünya ve ahiretlerini kuşatan bir korumadır. Dinlerini korur : İmanlarını şirkten, nifaktan, riyadan korur, şüphelerden zayıflıktan korur, amellerini şeytanî müdahalelerden, eksiklikten, abeslikten korur, şehvetten, dünyadan, fitnelerden korur. Kısacası dinî ve dünyevî varlıklarına zarar verecek şeylerden korur, selâmete çıkarır. “Allah (c.c) sevdiklerini dünyadan, siz hastalarınızı sudan nasıl korursanız öylece korur.” (Hadîs) Kullar bu korumaya
  [​IMG]
  “Sen Allah’ı (c.c) koru ki o da seni korusun, Allah’ı (c.c) koru ki onu yanında bulasın” hadîsindeki ifadeye göre Allah’ı (c.c) korumakla, yani Allah’ın (c.c) dinine, kitabına, peygamberine karşı gerçekleşen her türlü zarar verici eylem ve söyleme karşı onu korumakla ulaşırlar. Yani ne kadar koruna o kadar da korunma diyebiliriz. Koruma gayret ve fedakârlığı korunma kapsam ve şiddetini de belirler.
  Hafîz ismi Allah’ın (c.c) kâinatı yönettiğini ifade eden kevnî isimlerdendir. Hâfiz isminin “bildiğini unutmayan” anlamıyla Allah’ın (c.c) Alîm zatî ismiyle ilgili olduğu için zatî sıfat olduğunu, Hafîz isminin de “bir şeyi korumasının diğerini korumaya engel olmayan” anlamıyla fiilî sıfat olduğunu da söylemişlerdir. (Beyhakî)
  Kur’ân-ı Kerîm’in tamamını ezberleyenlere, hadis nakil ve rivayetini meslek edinip çok miktarda hadisi ezbere bilenlere de HÂFIZ denir.
  Osmanlı döneminde ev ve binaların kapılarına her türlü afetten korunmak maksadıyla YÂ HÂFIZ yazılı levhalar asılırdı.
  Kul görünür (zahirî, maddî) zarar vericilere karşı, Allah’ın (c.c) koyduğu kanunlara teşebbüsle, görünmez (Batınî, manevî) düşmanlara karşı, Allah’ı (c.c) velî ve vekîl edinerek, dualarla, ibadetlerle kendini korumalıdır.

  Allah (c.c) bu ismiyle :
  1–Varlıkları koruyucu özelliklerle donatmıştır,
  2–Koruma kanunları koymuştur,
  3–Koruma ve korunma usullerini belirlemiştir,
  4–Semavât ve arzı belirlenen saat gelinceye kadar yok olmaktan korumuştur,
  5–Canlılara kendileri için zararlı olacak şeylerin bilgisini vermiştir,
  6–İnsanlara, zarar verecek şeyleri haram kılmıştır, onların varlık ve sağlıklarını korumak maksadıyla
  7–Zararlardan korumak maksadıyla peygamberler, kitaplar göndermiştir,
  8–İnsanların – hatta hayvanların - yaptıklarını hesap gününe kadar koruyacağını bildirmiştir,
  9–Şartları yerine getirenleri özel korumaya almıştır.

  Peygamberimiz (s.a.v.) :
  1–Görevi insanların dinlerini, ahiretlerini korumaktı,
  2–İnsanları şirkten, nifaktan, küfürden korumak için gayret göstermiş, bunlarla savaşmıştır,
  3–İnsanları ateşe düşmekten koruma gayreti içinde olmuştur,
  4–Rabbından aldığı “Sana tabî olan müminlere kanadını indir” Şuara 26/215, “Müminlere kanadını indir” Hıcr 15/88 emirleriyle müminlere nigehbân olmuştur. (Hafîz’in anlamı olarak da “bir nesneye nigehbân ve müvekkel olan kimse” anlamı söylenmiştir.)

  Müminler içinse :
  1–Özel korumayı hak edecek bir tarzın takipçisi olmak,
  2–Genel koruma ve korunma kanunlarına uygun hareket etmek,
  3–Çevrelerinde koruma halkası oluşturmak,
  4–Gerçekleştirdiği koruma eylemleriyle nelerin korumaya lâyık olduğunu, nelerin öncelikli korumayı gerektirdiğini göstermek. (Davranışlar anlayışların ürünüdür.)
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Koruyucudan ziyade halkımız arasında ezberlemek hıfzetmek anlamı daha çok biliniyor. Koruyucu gözetici anlamınında bilenmesine katkı sağlamıssınız.
   
 3. C

  Compagno Yeni Üye

  Amin Allah hepimizi imansızlıktan korusun
   
 4. k

  kduranli Yeni Üye

  Allah (c.c) Hafiz isimi ile bizleri korur. Cenabı Allah herşeyi kuşatan sonsuz rahmetiyle bizleri kötülüklerden uzak tutsun.Amin.
   
 5. i

  irem Yeni Üye

  Aminnn Allah hepimizi imansızlıktan esirgesin
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş