1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ekrem Bora Biyografi-Ekrem Bora Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Bir sinema dergisinin (Yıldız) açtığı yarışma

  sonucu sinemaya geçti (1953). Alın Yazısı adlı filmle sinemaya başladı (1955).  Önemli filmleri: Acı Hayat (Metin Erksan)

  Bozuk Düzen (Haldun Dormen) Dikkat Kan Aranıyor (Temel Gürsu).

  Gerçek adı Ekrem Şerif Uçak'tır. 1934'te Ankara'da doğdu. Ortaokuldan mezun olduktan sonra Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu'nu bitirerek!mürettip ve mücellit diploması aldı. Bir süre bu meslekte çalıştı. 1953'te Sezai Solelli'nin aracılığı ile Yıldız Dergisi'nin açtığı sinema artist yarışmasına katılıp birinci oldu. Fakat film çevirmeden vatani görevini yapmaya gitti.  1955'te ilk filmi olan "Alın Yazısı"nı çevirdi. İki filmde daha oynadıktan sonra 1966'da Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "en başarılı erkek oyuncu" ödülünü kazandı. Ayrıca çeşitli basın organlarınca yılın sanatçısı seçildi.  Filmleri:

  Alın Yazısı  Bana Gönül Bağlama  Dolandırıcılar Şahı  Acı Hayat  Suçlular Aramızda  Hızlı Yaşayanlar  Şoförün Kızı  Bozuk Düzen  Denizciler Geliyor  ******  Silahları Ellerinde Öldüler  Aşk Yarışı  Acı Yalan  Dikkat Kan Aranıyor  Bir Kadın Kayboldu  Ayrılık  Kanlı Para  Ayrı Dünyalar  Çılgınlar  Cennetin Çocukları  Unutulmayanla[/b]
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  her zaman favorileriyle ve o güzel gülümsemesiyle hatırlanacak güzel gözlü adam. mekanın cennet olsun.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  3 kız babasıydı. ilk evliliğinden sevil adında bir kızı, 1966'daki ikinci evliliğinden ise lale ve yasemin adlarında iki kızı oldu.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş