1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Einstein Ölmeden Önce Yazdığı Mektup

Konu, 'Her Telden' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Albert Einstein'ın Ölmeden Yazdığı Mektup ,
  Albert Einstein Hangi Din Üyesiydi ? ,  Albert Einstein'ın YAZDIĞI MİLYON DOLARLIK MEKTUPUN İÇERİĞİ NEYDİ  Ünlü fizikçi Albert Einstein'ın, Tanrı düşüncesinin insanoğlunun zayıflığının bir ürünü olduğunu yazdığı mektubu 404 bin dolara satıldı.

  Londra'daki Bloomsbury müzayede evinde yapılan açık artırmada, el yazısıyla yazılmış mektubun tahminin 25 kat üstünde fiyata alıcı bulduğu belirtildi.

  Mektubu satın alanın kimliğini açıklamayan müzayede yetkilileri, alıcının teorik fizik ve bununla ilgili her şeyle ilgilenen bir kişi olduğunu söylemekle yetindiler.

  Einstein, ölümünden bir yıl önce 1954'te filozof Eric Gutkind'e yazdığı mektupta, Tanrı kavramı benim için insanoğlunun zayıflığının bir ifadesi ve ürünü olmaktan öteye gitmiyor. İncil de muteber ancak yine de hayli çocukça olan ilkel efsanelerin bir toplamından ibaret ifadesini kullanmıştı.

  Einstein uzmanları, bu mektubun, ünlü fizikçinin din konusunda karmaşık ve "bilinmezci" görüşe sahip olduğu düşüncesini desteklediğini söylüyorlar.

  Einstein'ın inancı

  Einstein'in ünlü 'O (Tanrı) zar atmaz' ifadesi, Tanrı inancına sahip olduğuna dair bir kanıt olarak değerlendiriliyordu.

  Ancak bilimadamının 76 yaşında ölümünden bir yıl önce yazdığı ve ilk defa ortaya çıkan bu mektubu kafaları karıştırdı.

  Filozof Eric Gutkind'e cevaben kaleme alınan 3 Ocak 1954 tarihli mektupta 'Tanrı kelimesi, bana, insan zayıflığından başka birşey ifade etmiyor. İncil, saygıdeğer ancak gayet çocukça olan ilkel efsaneler mecmuu' ifadesi yer alıyor.

  Mektupta, Einstein'ın eleştirilerinden Yahudiler de payını alıyor. Yahudilerin 'seçilmiş kavim' inancına değinen Einstein, 'Benim için Yahudilik, diğer bütün dinler gibi, en çocukça hurafelerin vücut bulmuş şeklidir. Ait olmaktan şeref duyduğum ve derin bir sıhriyetimin olduğu Yahudi halkı da, benim için diğer halklardan farklı bir nitelik taşımıyor' ifadesini kullanıyor.

  Konuyu sayfalarına taşıyan İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Einstein'ın sözkonusu mektupta din ve Tanrı inancına dair dile getirdiği keskin görüşlere karşın, kutsal bir varlığın mevcudiyeti fikrine eğilimli olduğu ya da en azından böyle inanmak istediğine dair açıklamaları olduğuna dikkat çekti.

  Bu çerçevede Einstein'ın, mektubu yazdığı aynı yılda, 'evreni tek ve kozmik bir bütün olarak deneyimlemeyi istediğini söylediği belirtildi.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kısaca Dinsiz biriydi.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş