1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Eğlenceli Birkaç Oyun

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Anasınıfı öğretmeni olarak her gün çıkış saatlerine yakın bir zamanda farklı oyunlar oynatıyorum. Çocuklar böylece hem enerjileri atıyorlar hem de eve daha mutlu bir şekilde dönüyorlar. İşte sizler için önerebileceğim birkaç güzel- eğlenceli oyun:


  “Aç Kapıyı Bezirgân Başı” adlı oyun çocuklarla birlikte oynanır. Çocuklardan iki kişi bezirgân başı seçilir. Seçilen kişiler aralarında sadece kendilerinin bilebileceği birer meyve adı tutarlar. İki çocuk karşılıklı geçerek ellerini tutarlar. Diğer gruplar sıra ile bezirgân başlarının ortasından geçerler. Çocuklar ilerlerken bezirgân başları, ezgiyi söyleyerek tutuştukları ellerini sallarlar.


  Aç kapıyı bezirgân başı, bezirgân başı,

  Kapı hakkı ne verirsin, ne verirsin,

  Arkandaki yadigâr olsun, yadigâr olsun.

  Bir sıçan, iki sıçan, üçüncüsünde kapan

  Şarkının söylenişi bittiği zaman ortada bulunan çocuğu bezirgân başılar ortalarına alarak meyve isimlerinden hangisini tercih ettiklerini sorarlar. Ortadaki çocuk tercih ettiği meyvenin sahibi çocuğun arkasına geçer. Ezgi bütün çocuklar ebelerden birinin arkasında yer alana kadar devam ettirilir.  Öğretmen “Çiçekler açtı!” dediğinde çocuklar kollarını açar. “Çiçekler kapandı!” dediğinde çocuklar uyur gibi kollarını birleştirir. Öğretmen bir süre sonra yönlendirmeleri daha hızlı söyler. Çocukları şaşırtmak için aynı cümleyi iki kez üst üste söyleyebilir.  BONCUK TOPLAMA

  “Boncuk Toplama” oyununda çocuklar ikili eş yapılır ve ellerine birer plastik bardak verilir. Halı üzerine renkli boncuklar serpiştirilir. Çocuklar boncukları toplayıp, bardağa koyarlar. Bardağını boncukla ilk dolduran, oyunu kazanır.


  Zıp Zıp Zıpla Oyunu
  Çocuklar oyun alanında, aşağıda gösterilen sözleri tekerleme gibi söylerler ve belirtilen devinimleri tekerlemeye uyarak yaparlar.
  Zıp zıp zıpla ( tek ayakla zıplanır )
  Hop hop hopla ( iki ayakla hoplanır )
  Top top topla ( Son iki hecede yere çömelinir


  Rengi Nedir Oyunu
  Bu oyun çocuklara renkler öğretildikten sonra oynanır. Renkleri pekiştirme, dikkati arttırma oyunudur. Öğretmen, küme halindeki çocuklara, üstlerindeki giysilerin, duvarların, kitap kaplarının, blokları, araç-gereç ve oyuncaklarınvb. renklerini sorar, çocuklar söylerler. Bunlar içinden, özellikle 4-5 nesnenin rengine dikkat çeker.
  Daha sonra çocuklar bir ebe seçerler. Ebe yumulur,
  Öğretmen ebeye, "Ali'nin kazağının rengi nedir ?" diye sorar. Ebe bilirse ebelikten kurtulur, alkışlanır. Bilinen çocuk ebe olur. Ebelik bilinceye kadar devam sürer.
  "Rengi nedir ?" sorusunu, öğretmen yerine herhangi bir çocuk da sorabilir. Ebe değiştikçe, soran çocuk da değişebilir. Soran çocuk da ebe gibi seçimle belirlenebilir.


  Çevir Salla Oyunu
  Çocuklar yere otururlar. Öğretmen aşağıda gösterilen sözleri söyler, devinimleri yapar. Çocuklar da, aynı devinimleri, öğretmene öykünerek yaparlar.
  Başını çevir, çevir ( başlar soldan sağa, sağdan sola çevrilir )
  Başını salla, salla ( Başlar sağa-sola, öne-arkaya sallanır )
  Kolunu çevir, çevir ( kollar önden arkaya, arkadan öne çevrilir )
  Kolunu salla, salla ( kollar, aşağıya indirilir, avuçlar yere birbirine koşut olarak önde tutulur, soldan sağa, sağdan sola sallanır, sonra da yine iki kol birbirine koşut olarak, ön tarafta bir daire çizecek biçimde sallanır. )

  Büyü Büyü, Küçül Küçül Oyunu
  Çocuklar ayakta durur. Öğretmen, aşağıda sözleri söylerken, çocuklar bu sözlere göre devinimler yaparlar. Önce büyü büyü, sonra da küçül küçül oyunu oynanır.
  Büyü büyü
  Kollarını yukarıya kaldır
  Daha çok kaldır, daha çok kaldır
  Ayak parmaklarının ucuna bas
  Daha çok yüksel, daha çok yüksel
  Büyü büyü kocaman ol, büyü büyü kocaman ol…
  ( Çocuklar en çok yükseldiklerinde, ara vermeden küçül küçül oyununa geçilir )
  Küçül küçül
  Kollarını indir
  Çömelerek büzül
  Daha çok büzül, daha çok büzül
  Küçül küçül, minicik ol…
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş