1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Edebi türlerin ortaya çıktığı dönemler

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Edebi Türlerin Ortaya Çıkışı
  Edebi türlerin ortaya çıktığı dönemler

  Edebi Türler Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır

  Masal ve destanlar sözlü edebiyat geleneğimize ait ürünlerdir .Yani henüz yazı kullanmadan önce ortaya çıkmışlardır. Günümüze ağızdan ağıza söylenerek, dilden dile aktarılarak gelmiştir.


  Halk hikayelerine ilk örnek Dede Korkut hikayeleri olarak bilinir Bu hikayeleri incelediğimizde 15yy Anadolu Türkçesi kullanıldığı görülür. Yani Oğuzlar zamanıdırHalk hikayeleri de destan ve masal gibi yazıdan önce ortaya çıkmış fakat başarılı bir şekilde yazıya aktarılmışlardır.

  Mesnevi, nazım biçimi olarak İran edebiyatının malıdır Arap ve Türk edebiyatına İranlılardan geçmiştir Türk edebiyatında mesnevi, divan edebiyatı nazım türlerindendir Türk edebiyatına girişi 11 yüzyılda Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig adlı yapıtıyla başlar.

  Roman ve hikaye Tanzimat döneminde edebiyatımıza girmiştir Batılılaşma döneminin etkisiyle, batı edebiyatlarının mahsulü olan bu türler de edebiyatımıza girmiştir .
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Edebi türler ortaya çıktığında yazı kullanılmaya bile başlanmamıştı
   
 3. M

  Misafir Misafir

  doğru mu bu yaaaaa :mad: :devil:
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş