1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dünyanın İlkleri Nelerdir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında nisa tarafından paylaşıldı.

 1. n

  nisa Yeni Üye

  Dünyadaki ilkler ilk icatlar nelerdir
  Nostalji dünyanın ilkleri
  Dünyanın ilk icatları neler
  Dünyanın ilk buluşları nelerdir


  Dünyanın ilk dijital kamerası(1975)

  1975 yılının Aralık ayında, Kodak mühendislerinden Steve Sasson, yıllar sonra fotoğrafçılıkta devrim yaratacak bir şey icat etti: Dünyanın ilk dijital kamerası. İcat bir tost makinası büyüklüğündeydi, sadece siyah beyaz çekim yapabiliyordu ve fotoğrafları içindeki kasete kaydetmesi 23 saniye sürüyordu.

  Dünyanın ilk moteli(1925):

  California nın San Luis Obispo kentindeki Motel Inn, dünyanın ilk moteli. 1925 te Los Angeles lı mimar Arthur Heineman tarafından inşa edildi. Heineman aynı zamanda motor otel anlamına gelen motel kelimesinin de mucidi. Motel Inn, bugün hala hizmet veriyor.


  Dünyanın ilk albüm kapağı(1938):

  23 yaşındaki tasarımcı Alex Steinweiss Columbia Records için ilk albüm kapağını icat etmeden önce albümler düz kahverengi ambalajlarda satılıyordu. Smash Song Hits by Rodgers and Hart dünyanın ilk albüm kapağı.

  Dünyanın ilk romanı(1007):

  Bin yıldan fazla süre önce, 1007 de, Japon meclisi üyesi bir bayan dünyanın ilk romanı sayılan esere imza attı. Romantik şiirlerle dolu olan, 75 yıllık bir zaman dilimi ve 350 den fazla karakter içeren Tale of Genji , bir imparatorun oğlunun aşk arayışını ve bu yolda karşılaştığı kadınları konu ediyor.

  Dünyanın ilk internet sunucusu ve internet sitesi(1990)

  Cern deki bir NeXT bilgisayarda Tim Berners-Lee tarafından çalıştırıldı.

  Dünyanın ilk motorsikleti (1885):

  İlk motorsiklet, Alman mucitler Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach tarafından, 1885 te Stuttgart ta yaratıldı.

  Mucitlerinin bu icada motorsiklet araba ismini vermelerine aldanmayın. Motorsiklet araba motorize edilmiş bisikletten başka bir şey değildi! Bu icat aynı zamanda dünyanın ilk petrolle çalışan taşıtı.

  Dünyanın ilk röntgeni (1895)


  1895 yılında Wurburg Üniversitesi profesörü Wilhelm Conrad Röntgen, deney yaparken duvarda herhangi bir lamba tarafından oluşturulamayacak bir parlaklık keşfetti ve bu ışığa X-ray(X ışını) adını verdi. Sonraları, bu ışınla duvar arasındaki cisimlerin, duvarda gölgeler ve şekiller oluşturduğunu fark etti. Karısının elini bir fotoğraf levhasının üzerine koyup X-ray le dünyanın ilk röntgenini çeken Röntgen, bu icadıyla Nobel Ödülü kazandı.

  Dünyanın ilk bilgisayar faresi (1964)


  Dünyanın ilk bilgisayar faresi 1964 te Douglas Engelbart tarafından icat edildi. Dikey yerleştirilen 2 çarktan oluşan fare ergonomikti, tuşları çok iyi yerleştirilmişti ve tahtadan yapılmıştı.

  Dünyanın ilk gökdeleni (1885)

  Insurance BuildingBenzersiz mimarisi ve ağırlığa dayanıklı iskeleti dolayısıyla dünyanın ilk gökdeleni sayılan Home Insurance Building, 1885 te Chicago da inşa edildi. 10 katlıydı ve 42 metre yüksekliğindeydi.

  Dünyanın ilk tasarım arabası (1938)

  1938 de General Motors un tasarımcısı Harley Earl tarafında dizayn edilen Buick Y-Job, birçokları tarafından ilk tasarım arabası olarak kabul ediliyor. 1950 lere kadar kullanılan araba, makine gücü ile çalışan gizli farlara, ateşli silah görünümüne, kaplama tamponlara ve çıkıntısız kapı kollarına sahipti.

  Dünyanın ilk MP3 çaları (1998)


  64MB a kadar artırılabilen 32MB lık hafizasıyla Eiger Labs MPMan, dünyanın ilk MP3 çaları. Boyutları 91x70x16.5mm.

  Dünyanın ilk bulmacası (1913)


  1913 yılında, Arthur Wynne, dönemin en ünlü gazetelerinden New York World ün 8 sayfalık haftalık bilmece ekini tasarlıyordu. Yılbaşı sayısı için word-cross adını verdiğini bulmacayı ilk defa çıkardığında, bunun sonradan nasıl bir çılgınlığa dönüşeceği hakkında hiçbir fikri yoktu.

  Dünyanın ilk mikro işlemcisi (1971)


  Intel 40041971 yılının Kasım ayında Intel firması mühendisleri Federico Faggin, Ted Hoff ve Stan Mazor, dünyanın ilk mikro işlemcisini tanıttı. Bu buluşla birlikte, bilgisayarların boyutlarının büyük olmasına neden olan bütün işlemler, küçük bir çipin içine sıkıştırılmış oldu.

  Dünyanın ilk dergisi (1731)  The Gentelmen s MagazineDünyanın ilk dergisi olan The Gentelmen s Magazine (Erkeklerin Dergisi), 1731 de Londra da basılmaya başladı. Derginin editörü Edward Cave, magazine (dergi) kelimesini ilk kez kullanarak literatüre kattı. Dergi 1907 eylülüne kadar basılmaya devam etti.

  Dünyanın İlk fotoğrafı (1826)


  Le Gras ta Pencereden Bir Manzara Kimya ve optik alanlarında yıllardır süregelen gelişmeler, dünyanın ilk fotoğrafına imkan tanıdı. 1826 da Fransız bilim adamı Joseph Nicéphore Niépce, evinin penceresinden görünen manzarayı içeren bu fotoğrafı karanlık odada, katranla kaplanmış bir levhayla, saatlerce uğraşarak çekti.

  Dünyadaki İlk Kristal Müze

  Dünyanın İlk Kristal Müzesi ilk kristal müze Dünyanın ilk kristal müze si Kristanbul ve Zafer Müzesi isimleri ile İstanbul da 2011 yılında butik iki müze olarak yer almaktadır.

  Dünyadaki İlk Uçak Kaçırma Olayı

  Dünyadaki İlk Uçak Kaçırma Olayı Dünyadaki İlk Uçak Kaçırma Olayı Dünyadaki ilk uçak kaçırma olayı 16 Haziran 1948 tarihinde, Cathay Pasifik Havayolları Catalina ya ait olan miss macao isimli uçağın bir grup Çinli tarafından kaçırılması ile gerçekleşmiştir.

  Dünyadaki İlk Havada Çarpışarak Ölen Pilot

  Dünyadaki İlk Havada Çarpışarak Ölen Pilot ilk havada çarpışarak ölen pilot Dünyadaki ilk havada çarpışma ile gerçekleşen ölüm Alman Wilhelm Sclienting ve Fritz Von Zangen dir.

  Dünyanın İlk 1 Nisan Şakası

  Dünyanın İlk 1 Nisan Şakası ilk 1 nisan şakası Dünyanın ilk 1 Nisan Şaka Günü ne zaman olduğu bilinmemektedir ancak 16. yy. dan beri devam ettiği düşünülmektedir

  Dünyadaki İlk Çocuk Bayramı

  Dünyadaki İlk Çocuk Bayramı ilk çocuk bayramı Dünyadaki ilk çocuk bayramı 23 Nisan 1920 tarihinde Atatürk tarafından ilan edilmiş ve Türkiye de Anadolu nun her bir köşesinde kutlanmıştır.

  Dünyadaki İlk Hava Savaşı

  Dünyadaki İlk Hava Savaşı ilk hava savaşı Dünyadaki ilk hava savaşı 15 Ağustos 1914 günü Fransız ve Alman uçakları arasında gerçekleşmiştir. Fransız uçak pilotu ateş etmiş ve Alman uçağı karşılık vermek yerine kaçmayı tercih etmiştir. Bu olay dünya tarihinde ilk hava savaşı olarak yer alır.

  Dünyanın İlk Kablosuz Ekranı

  Dünyanın İlk Kablosuz Ekranı ilk kablosuz ekran Dünyanın ilk kablosuz ekranı Fujitsu firması tarafından yapıldı. Yapılmış olan bu ekran 2011 Cebit Fuarı nda sergileniyor.
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Dünyanın ilkleri hakkında bilgiler için teşekkürü bir borç bilirim
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş