1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dünyanın En Yüksek Noktası Neresidir?

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında çiğdem tarafından paylaşıldı.

 1. çiğdem

  çiğdem Yeni Üye

  Dünyanın En Yüksek 7 Noktası neresidir, Dünyanın en'leri arasındaki yükseklikler, dünyanın en derin noktası, dünyanın en alçak yeri, dünyanın en kuru yeri, dünyanın en sıcak yeri nerededir?

  [​IMG]

  Dünyanın En Yüksek Noktası
  8848 metre yüksekliğiyle Everest Dağı dünyanın en yüksek zirvesi olarak ünlenmiştir. Doğrudur. Ama aynı zamanda yanlıştır da. Tamamen nasıl baktığınıza göre değişir. Teknik açıdan bakarsanız Everset'in kayalık tepesi deniz seviyesine göre en yüksek zirvedir. Ama dünyanın zemini düz olmadığından bazı yerler uzay boşluğunda daha yüksekte yer alır. Ekvator'daki Chimborazo Dağı dünyanın yüzeyinden dolayı yıldızlara ve aya daha yakındır dolayısıyla da Everest'ten daha yüksektir.

  Araçla Gidebileceğiniz En Yüksek Nokta
  Tibet'te Semo La yolu metrelerce yüksekliğe kadar uzanır. Yol boyunca sizi dağlar arasında tehlikeli bir gezi bekler. Araçla gidilebilecek daha yüksek yollar olabilir ancak bunlar henüz keşfedilmemiştir.

  Dünyanın En Uzak Adası Tristan de Cunha: Atlantik Okyanusu'nun güneyinde yer alan bu ada takımında sadece 272 kişi yaşamaktadır. Adada sadece 8 farklı soyadı var dolayısıyla ada sakinleri astım gibi kalıtsal hastalıklardan şikayetçiler. Adaya en yakın kara parçası 2000 mil uzakta ve adadan internet üzerinden bir şey sipariş ettiklerinde gelmesi aylar sürüyor.

  Okyanusun En Derin Noktası
  Pasifik Okyanusunda yer alan Marianas Trench 7 mil derinliktedir. Everest Dağı bile buraya yerleştirilse suyun altında kalır. Bu noktadaki basınç suyun yüzeyindekinden 1000 kat daha fazladır.

  Yeryüzünün En Alçak Noktası
  İsrail ve Ürdün sınırındaki Lut Gölü deniz seviyesinin altında kalan dünyanın en alçak noktasıdır. Gölü çevreleyen yol ise dünyanın en alçak yoludur. Göl tuzluluğuyla meşurdur bu nedenle de aşırı tuz miktarından dolayı gölde hayat yoktur.

  Dünyanın En Kuru, Soğuk ve Rutubetli Yeri
  Antartika aşırılıklar kıtasıdır. Bilimadamlarının testlerine göre sıcaklık sıfırın yüzlerce derece altındadır. En rutubetli yer olmasının nedeni çok yağmur alması değil kıtanın % 98'inin buzla kaplı olmasıdır. Bu kadar soğuk olduğu için de çok az yağış alır dolayısıyla da kurudur.

  Dünyanın En Sıcak Yeri
  Amerika'daki Death Valley kavurucu sıcaklıkların olduğu bir yer olarak bilinir ancak resmi kayıtlara göre Libya'daki El Aziza bölgesi dünyanın en sıcak yeridir. 1922 kayıtlarına göre burada ölçülen sıcaklık 134 dereceydi.
   
 2. M

  Mavi Sağlık Ekibi

  7 mil derinliklerde neler vardır neler oo oradaki balıkları gerçekten merak ediyorum. Libyadaki El Aziza bölgesine gitmemek icin kendimi ayarlayacagım o kadar sıcakta ne işimiz var :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş