1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dünyanın En Tehlikeli Kuşu: CASSOWARY

Konu, 'Hayvanlar Alemi' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Akbaba ya da şahin gibi kuşların çok tehlikeli kuşlar olduğu düşünülmektedir. Halbuki cassowary Dünya'nın en tehlikeli kuşu olarak bilinmektedir. Vücut ti,pi olarak deve kuşu tipine benzeyen bu kuş Avustralya ve Yeni Gine'de tropik ormanlarda yaşayan oldukça iri ve dirençli bir kuştur.

  Ömürleri en az 50 yıl olan bu kuş türü üzerinde yapılan araştırmalar bu kuşun en uzun yaşayan üçüncü tür ve en ağır olan ikinci tür kuş türü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kuşların dişileri erkeklerinden daha büyüktür; tüyleri daha renklidir. Boyları 2 metreye kadar ulaşabilmektedir. 1,5- 1,7 metre arasında değişen boy uzunlukları bulunan bu kuşların ayak parmakları 3 adet olup orta parmakları daha büyük, uzun ve kalındır. Parmak uçları dayanıklıdır; tırnakları kesicidir ( bu özelliği ile tırnak pençe görevini görür). Tehlikeli oluşu pençesinden gelir. Saldırı esnasında avına pençelerini geçirip ağır yaralar açar.

  cossawary- Dünya'nın en tehlikeli kuşu.jpg

  60 kiloya yakın ağırlıkları olabilir; buna rağmen saatte 50 km'ye kadar koşabilirler. Bacaklarını avlarını yakalamada ve öldürmede kullanırlar. Sert bir zeminde kendi boyları kadar zıplama yetenekleri vardır. Kendilerine saldıran bir hayvana karşı ayaklarını ve boynuzunu ustalıkla kullanır. Bol meyve ile beslenen bu hayvanlar meyve haricinde leş, kemirgen, böcek, kuş, kurbağa ya da balık tüketebilir.

  174928-dunyaninenolumculkusu2.jpg

  Genelde yalnız yaşar. Çiftleşme ve yumurtlama döneminde bu durumda değişkenlik gözlemlenir. En az 3 en fazla 8 yumurta bırakır. Kuluçka süresi 42 gündür. Erkekleri yumurtayı korur. Yavruları doğduktan sonra bile bir ay boyunca erkekler civcivleri koruma altında tutar. Gine topraklarındaki düşmanların bazıları bu kuşlar tarafından öldürülmüştür.

  adult-at-etty-bay-c-tony-kennedy.jpg
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Deve kuşu familyasından sanırım bunlara dikkat etmek gerek hiç sevmem.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Gercekten issirsa & yakalasa birakmaz insani bu kus.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş