1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dünyanın En Büyük Canlısının Adı Nedir

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  Aklınıza Dünyanın en büyük canlısı nedir diye soru gelirse, ne cevap verirdiniz? Fil, Dinozar, hayır bu bir bitki türü ağaç.

  Bir an sorunun cevabı Mavi Balinalar sandınız değil mi? yanılıyorsunuz bu canlıdan daha büyük olan bir başka canlı daha vardır. Çok çok daha büyük Yaklaşık 5,6 kilometre uzunluğa sahip olan bu canlı 1600 futbol sahasından daha geniş bir alanı kaplar.Evet bu bir mantar türü. Yanlış duymadınız Armillaria ostoyae adlı mantar türü Oregon un doğusundaki Malheur Ulusal Ormanında bulunmaktadır. Bal mantarı adıyla bilinmekte olan bu mantar dev mantar olarak nitelendirilmektedir. Uzmanlar bu mantarın en az 2400 yaşında olduğunu belirtmektedirler.

  Oregon un dev bal mantarının orman boyunca ayrı kümelerde büyüdüğü sanılıyordu; ama araştırmacılar bu mantarın dünyanın en büyük tek parça organizması olduğunu bu kümeler toprağın altında birleşiyorlar ortaya çıkarıldı.

  [​IMG]

  Kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerinde büyüyen bal mantarından (Armillaria ostoyae) muhtemelen bahçenizde vardır.Şu ana kadar görülen en büyük numunenin (Oregon daki Malheur Ulusal Ormanı nda bulunuyor) boyutlarına ulaşmasın. Bu numune 890 hektarlık bir alan kaplıyor ve yaşı 2000 ile 8000 arasındadır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Mantar mı sorsalar aklıma gelmez di kesinlikle ilgi çekici.
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  mantarın bu kadar büyük bir canlı olduğunu düşünmezdim hiç bir zaman
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş