1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dünya'nın 7 Harikasının Kaçı Türkiye'de Bulunuyor?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Seyyah tarafından paylaşıldı.

 1. S

  Seyyah Yeni Üye

  Ülkemizde dünyanın 7 harikasının kaç tanesi bulunmaktadır,Türkiye'de bulunan yedi harikadan hangileri vardır? Türkiye'de 2 Dünya Harikası vardır Bunlar Efes’teki Artemis Tapınağı ve Bodrum’daki Mausolos’un Mezarıdır.

  Ülkemizdeki dünya harikalarının her ikisi de Batı Anadolu’da bulunan Efes’teki Artemis Tapınağı ve Bodrum’daki Mausolos’un Mezarı yüzyıllar önce tarihe karışmış.Ülkemizin sahip olduğu çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğin yanısıra, yaşadığımız coğrafyanın dünyanın 7 harikasına ev sahipliği yapmış dört ülkeden biri olduğunu bilmek gerçekten de çok güzel...

  Antik Efes kentindeki Artemis Tapınağı iki defa yapılmış olmasına rağmen bugüne kadar gelememiş bir diğer dünya harikası. MÖ 550’de inşa edilen ahşap tapınak dönemin en görkemli yapısıdır ancak MÖ 356’da Büyük İskender’in doğduğu gece yakılmaktan kurtulamamıştır.Daha sonra ilkinden çok daha görkemli olarak yeniden yapılan tapınak 500 yıl kadar ayakta kalır ve istilacı Gotlar tarafından tamamen yıkılır.Kalıntıları Roma ve Bizans imparatorları tarafından götürülerek, aralarında Roma ve İstanbul’un (Ayasofya) da bulunduğu çeşitli kentlerdeki tapınakların inşaatında kullanılmış.

  [​IMG]

  Kral Mausolos’un Mezarı, zaman zaman kullandığımız mozole sözcüğünün de kökeni kabul ediliyor. MÖ 352’da Kayra Kralı Mausolos için karısı II.Artemisya tarafından yaptırılan 45 metre yüksekliğindeki anıt mezar depremler sonucu yıkılmış ve taşları Bodrum Kalesi’nin inşaatında kullanılmış.

  [​IMG]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ülkemiz de nice harikalar varda o listeye alacak kulis yok.
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  dünyanın yedi harikasını gezmek isterdim
   
 4. şulenur

  şulenur Misafir

  bende tatlım çnkü çok güzl
   
 5. şulenur

  şulenur Misafir

  teşekkür ederiz bilgilerin için:)
   
 6. c

  ceren_elitk Misafir

  AH..AH ÇOK GÜZEL YERLER...8İÇİME BİR ÖKÜZ OTURDU)
   
 7. M

  Misafir Misafir

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş