1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dünyada at gribi alarmı

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Kuş gribi ve domuz gribinden sonra “Bir bu eksikti” dedirten gelişme! Kanada’nın Nova Scotia eyaletinde bir atın* sivrisineklerce taşınıp bulaştırılan bir virüs nedeniyle öldüğü açıklandı.

  Kanada Tarım Bakanlığı Nova Scotia eyalet biriminden Veteriner Rob Kerr konuyla ilgili yaptığı açıklamada* Amerikan Bulaşıcı Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi kayıtlarında “Eastern equine encephalitis” olarak geçen at gribinin atlarda beyin iltihabına ve sonrasında da ölüme neden olduğunu belirtti.
  At gribi virüsünün* kuş gribi virüsü ile enfekte olan tavuk ve kuşlardan* atlara* sivrisinekler tarafından taşındığını kaydeden Kerr* “Virüs* attan ata geçmiyor. Virüsün* sivrisinekler tarafından sokulan atların kanına ya da yiyeceklerine karışması yeterli. Atlar üzerinde kesin öldürücü olan bu virüs* nadiren de olsa insan ölümüne neden olabiliyor” dedi.
  At gribine karşı hayvanlar için aşının mevcut olduğunu söyleyen Rob Kerr* eyalette yeteri kadar aşı bulunduğunu ve isteyen at sahiplerine verileceğini söyledi.
  Sivrisinek tarafından ısırılan atların* 10 gün sonra grip belirtileri gösterdiğini ifade eden Kerr* “Bölgede daha çok atın enfekte olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bize sınır diğer eyaletlerdeki veteriner arkadaşlarımızı da uyardık” diye konuştu.
   
 2. FATMA AYNUR

  FATMA AYNUR Yeni Üye

  anacım bi atın virüsü eksikdi:))oda oldu tmmmm:))
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  heheheheehe
  at gribi* domuz gribi* kuş gribi derken heryer hastalık doldu:)
   
 4. A

  Abdullah Yeni Üye

  At gribi de çıktı insanlar korkmaya başladı tüm hastalık bitti buseferde bu başlamış...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş