1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dünya Miras Listesi'ndeki doğal ve kültürel varlıklarımız

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Dünya Miras Listesinde yer alan eserler
  Dünya Miras Listesi hakkında ansiklopedik bilgi
  Dünya Miras Listesi'ndeki doğal ve kültürel varlıklarımız

  Dünya Miras Komitesi tarafından korunan varlıklar, Dünya Miras Listesi Amblemi ile gösterilirler. Bu amblem, Belçikalı sanatçı Michel Olyff tarafından yaratılmıştır ve 1978 den beri resmî amblem olarak kullanılmaktadır. Ortadaki kare insan yeteneklerinin ve hayal gücünün sonuçlarını, onu çevreleyen yuvarlak ise doğanın sundukların simgeler; amblemin yuvarlak oluşu, dünya mirasının küresel olarak korunmasını ifade eder.

  Liste Nasıl Oluşturulur?

  UNESCO'nun 1972 yılındaki genel konferansında hazırlanan 38 maddelik Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Konvansiyonu'nu imzalayan 175'ten fazla ülkenin korumayı garanti ettikleri aday anıt ve sit arasından Dünya Mirası Kriterlerine uygun bulunanlar listede yer alır.

  Konvansiyonu imzalayan ülkeler tarafından seçilen 21 ülke temsilcisinin oluşturduğu Dünya Mirası Komitesi, iki uluslararası kurumdan destek alarak (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS ile Dünya Koruma Birliği IUCN) aday gösterilen değerler arasından seçim yapar ve listeyi oluşturur; komite ayrıca Dünya Mirası Fonu'nu yönlendirerek listedeki değerlerin korunmasını sağlar. Dünya Mirası Listesi, her yıl yeni adayların listeye alınması ve yeni ülkelerin konvansiyonu imzalamasıyla büyümektedir.

  2008 yılında Dünya Mirası Listesinde 185 ülkeden 878 bölge bulunmaktadır. Bunlardan 679 kültürel, 174 doğal ve 25 taneside karışık olarak sınıflandırılmıştır. Sınıflandırma beş coğrafik bölgeye ayrılmıştır: Afrika, Arap Devletleri (kuzey Afrika ve Orta Doğu), Asya-Pasifik (Avustralya ve Okyanusya), Avrupa ve Kuzey Amerika (ABD ve Kanada), ve Latin Amerika ve Karayipler.

  Dünya Miras Listesi
  Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak, toplumda söz konusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve çeşitli sebeplerle bozulan, yok olan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için gerekli işbirliğini sağlamak amacıyla UNESCO nun 17 Ekim 21 Kasım 1972 tarihleri arasında Paris te toplanan 17. Genel Konferansı kapsamında, 16 Kasım 1972 tarihinde Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kabul edilmiştir. 14.04.1982 tarih ve 2658 sayılı Kanunla katılmamız uygun bulunan bu Sözleşme, 23.05.1982 tarih ve 8/4788 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla onaylanarak, 14.02.1983 tarih ve 17959 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanmıştır.

  Ülkemizin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü nün sorumluluğu altında yürüttüğü çalışmalar neticesinde bugüne kadar UNESCO Dünya Miras Listesi ne 10 adet varlığımızın alınması sağlanmıştır. Bu varlıklardan;

  İstanbul un Tarihi Alanları,

  Safranbolu Şehri (Karabük),

  Hattuşaş (Boğazköy)-Hitit Başkenti (Çorum),

  Nemrut Dağı (Adıyaman-Kahta),

  Xanthos-Letoon (Antalya-Muğla),

  Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas),

  Truva Antik Kenti (Çanakkale)

  Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne)
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Türkiyenin miras listesi diğer ülkelere göre daha uzun olur diye düşünüyorum
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş