1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dünya Kooperatifçilik Günü 2012

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Dünya kooperatifçilik günü ne zaman
  Dünya kooperatifçilik günü 21 Aralık 2012
  Dünya Kooperatifcilik Günü hakkında açıklama

  21 Aralık tarihi Dünya kooperatifçilik günü olarak kutlanmaktadır.
  Kooperatifler, demokratik işletme kuruluşlarıdır. Kooperatiflerde temel amaç kâr değil, işbirliği ve dayanışmadır. Birbirlerine meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların kendi aralarında kurdukları kuruluşlardır. Amaç, verimli çalışmak, ortak ihtiyaçlarını karşılamak, emek ve ürünleri değerlendirmektir.

  Kooperatif öyle denilebilir ki birlik ruhunun kalesidir. Birlikten kuvvet doğar sözü bunu en iyi şekilde açıklamaktadır. İnsanlar bireysel olarak yapamadıkları şeyleri, kooperatifler kurarak ortaklaşa başarabilirler. Bu güç; tek insanın yapamadığı ya da iyi yapamadığı çoğu işin üstesinden gelebilir.

  Üreticiler, mal üretir. Ürünlerini değeri ile satabilmek, emeklerinin karşılığını alabilmek isterler. Bunu tek başlarına başaramazlar. Tüketiciler de ucuz ve kaliteli mal almak isterler. Kurulmuş bir birlikleri yoksa kalitesiz malları pahalıya almak zorunda kalırlar.
  Arsa, ev almak isteyen dar gelirli bireyler de kooperatifler kurarak küçük tasarrufları ile mal sahibi olabilirler. Aynı amaç etrafında toplanan kişilerden oluşan kooperatif, kâr amacı gütmez. Üyelerine ya da yararlananlara ekonomik katkı sağlar.

  Bir kooperatifte şu özellikler bulunmalıdır:
  a. İşbirliği amacıyla kurulurlar.
  b. Kooperatiflerin gelir ve giderleri arasında gelir farkı kalırsa ortaklara eşit olarak geri dağıtılır.
  c. Sermayeleri ve ortak sayıları sınırlıdır.
  d. Mesleksel gelişme, ortak yaşama, birbirlerinin çıkarlarına saygı duyma, sorunları paylaşabilme gibi konularda eğitimi güçlendirir.
  Sosyal bir oluşum olan kooperatifçilik 21 Aralık 1844 yılında İngiltere de kurulmuştur. Bizde ilk kooperatif Mithat Paşa tarafından 1863 yılında Memleket Sandığı adı ile kurulmuştu. İyi sonuçları görülünce 1867 yılında yaygınlaştırılmasına karar verildi. Bu sandıklarda çiftçilerin ürettiği mallar satılır, elde edilen para o çiftçinin sermayesi olarak sandığa yatırılırdı. Sandıklar, halkın güvendiği dört vekil tarafından yönetilirdi. Bu vekiller görevlerini ücretsiz olarak yapardı.
  Atatürk, ilk Tarım Kredi Kooperatifini Silifke ilçesine bağlı birkaç köyün de içinde bulunduğu Tekirçiftliği köyünde 30 Haziran 1936 yılında açtı. Kendisi de ilk ortak olarak katıldı. İnsanlar kişisel olarak çalışırlarsa başarılı olamazlar diyerek kooperatifleşmenin önemini vurgulamıştır.
   
 2. E

  Esram Yeni Üye

  Dünya kooperatifçilik gününü coşkuyla kutluyoruz
   
 3. F

  Fıstık Yeni Üye

  Dünya Kooperatifçilik gündü ne zamandan buyana kutlanıyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş