1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Down Sendromu Nedir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Down sendromu olan kişilerde belirgin belirtiler görülmektedir. Oval şekilli gözler, gelişimsel gecikme durumu, kısa boyun ve büyük dile sahip olma bu belirtiler arasında yer alanların en önemlileridir. Bu sendromu taşıyanların kulakları küçüktür. Elleri kısa ve geniş olan bu çocukların boyları kısadır. Bu sendromu taşıyan kafalarının arkası düzdür, kas yapılarında zayıflık görülmektedir. Zeka geriliği bazı down sendromlu çocuklarda görülürken bazılarında görülmemektedir. Bazı çocuklarda orta ya da hafif derecede zeka geriliği sorunu görülmektedir.

  Bu hastalık genel olarak down sendromlu anne ve babaların çocuklarında, 35 yaşın üzerinde anne baba olmak isteyenlerin çocuklarında ve kromozom değişikliği olan anne ve babaların çocuklarında görülebilme olasılığı fazladır.

  Down sendromu genel itibari ile 46 kromozom yerine 47 kromozomu olan çocuklarda görülmektedir.

  Down sendromu olan bebeklerde görülen sağlık problemleri nelerdir?
  Zayıf bağışıklık sistemi, erken yaşlanma, işitme ve görme bozuklukları, tiroid disfonksiyonu, obezite olabilme durumu.
  Down sendromlu çocukların birçoğunda zeka geriliği görülürken, bazıları okula devam edip kendilerine ait bir iş sahibi olabilirler. Ortalama olarak 55 yıl yaşayan bu bireylerden bazıları evlenip yuva kurabilirler.
   
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  En çok üzüldüğüm hastalık türü, buna tam anlamı ile bir tedavi yolu bulunmalı. Anne karnından Down sendromu olduğu anlaşılır mı?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş