1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dostluk Masalı ve Tayfalar Şarkısı

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Serbest Zaman; Türkçe; Drama; Müzik:


  Çocukların her biri güler yüzle karşılanır. Hazırlanan etkinlik köşelerine yönlendirilir.

  Değişik ağaç görüntülerinin bulunduğu resimler geçici olarak oluşturulan köşede sergilenir.

  Çocukların dikkati bu köşeye çekilerek resimler birlikte incelenir.

  “Dostluk” adlı masal çocuklara anlatılır.

  “Ormanda yaşayan bir çok ağaç varmış. Bu ağaçlar birbirleri ile çok iyi anlaşırmış. Rüzgâr “Vuuuuuuu!” diye şiddetli estiğinde birbirlerine sıkı sıkı tutunur yıkılmaktan kurtulurlarmış. Ormanda bazı günler “Şıp şıp şıp!” yağmur yağar, bir gün güneş açar, bir gün de şimşekler çakarmış. Ama ağaçlar hiç korkmazlarmış. Çünkü çevrelerinde onları seven ve koruyan bir çok ağaç dostları varmış. Ormanda günler böylece geçerken sonbahar gelmiş....Rüzgâr “Vuuuu, vuu!” diye esmiş. Bütün ağaçların yaprakları rüzgârla uçup gitmiş.

  Sonra kış gelmiş. Lapa lapa yağan karlar bütün ağaçların dallarını bembeyaz yapmış.

  Bir süre sonra ilkbahar gelmiş. Bütün ağaçların dalları çiçeklerle dolmuş. Ama aralarında bir ağacın hiç çiçeği açmamış, yaprağı çıkmamış. Yazın gelmesine ve diğer ağaçların dallarının yapraklarla dolmasına rağmen o ağaçda hala hiçbir yaprak yokmuş. Bu durum yapraksız ağacı çok üzüyormuş. Onun üzülmesine arkadaşları da çok üzülüyorlarmış. Yapraksız ağaç geceleri sessiz sessiz ağlıyormuş.

  Bir gün bütün ağaçlar yapraksız ağaç uyurken karıncalara kendi yapraklarından vermişler. Bu yaprakları arkadaşlarına götürerek üzerine yapıştırmalarını istemişler. Karıncalar o gece çok çalışmış. Bütün ağaçlardan yaprak taşımak çok zor olmuş. Onları tek tek taşımışlar, çam sakızı ile yapraksız ağaca yapıştırmışlar. Yapraksız ağaç öyle derin uyuyormuş ki, olanlardan hiç haberi olmamış. Ama sabah uyandığında birde ne görsün? Üzeri bütün ağaçların yaprakları ile dolmamış mı? Arkadaşlarının kendini ne kadar çok sevdiklerini anlamış. Yapraklarını onunla paylaştıkları için onlara çok teşekkür etmiş.

  Ertesi yıl olduğunda onun da yemyeşil yaprakları çıkmış. O da diğer ağaçlar gibi çiçekler açmış ve meyve vermiş. Ama arkadaşlarının kendisine yaptıklarını hiç unutmamış.” (N. Şirin)

  Hikâye anlatıldıktan sonra çocuklar arasında rol dağılımı yapılarak dramatizasyon yapılır.


  Çocuklar öğretmenin yönlendirmesiyle halka biçiminde otururlar. “Tayfalar” adlı şarkı söylenerek sözlerinin draması yapılır.

  Öğretmen hareketleri yaparken çocukları yönlendirir.

  (Çocuklar uyuma öykünmesi yaparlar.)

  Kalkın tayfalar, deniz yalpalar. (Sağa ve sola sallanırlar.)

  Bakın şu gemilere, açılıyor enginlere. (Ellerini alınlarına koyarak uzaklara bakma öykünmesi yaparlar.)

  Çekerler ipi açarlar yelken, (Zorlanarak halat çekme öykünmesi yaparlar.)

  Rüzgâr estikçe sorma keyfimi. (Sağ ellerini eselerine koyup yatarak keyif yapma öykünmesi yaparlar.)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş