1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dört Ayaklı Minare Hakkında Bilgi

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Diyarbakır ilinde bir çok tarihi yapı mevcuttur, bunlardan bir tanesi Akkoyunlu Kasım Han tarafından yaptırılan Şeyh Mutahhar Ca*misine ait dört ayaklı minaresidir. Yekpare olarakk dört sütun üzerine yapılan muhteşem bir eserdir.

  Bir çok kez el değiştiren şehrin bu durumuna ragmen günümüze çok sağlam gelebilen cami, bir sıra beyaz, bir sıra da siyah taştan yapılmıştır. Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine özgün bir özelliği olan taş mimari örneği bu eserde bariz bir şekilde görülmektedir. Burada bulunan camii kare planlı tek kubbeli bir cami olarak görülmekte. Ön kısmında iki köşeli paye ve iki sütundan oluşan üç bölümlü bir son cemaat yeri bulunan eserde, ibadet mekanının üzerini örten kubbe trompludur.
  [​IMG]
  Caminin doğu ve batı duvarında üçer penceresi bulunmaktadır. Mihrap duvarında pencere yoktur. Mihrabın iki yanında bulunan üzerleri pencere kemeri gibi duran bölümler aslında birer geçittir. Bu geçitlerden çıkan merdivenler üst kattaki küçük birer mahfile çıkış sağlar. Mahfiller caminin içerisine yuvarlak kemerle açılmakta ve böylece içeride hareketli bir görünüm sağlanmıştır. Bu mahfillerin önemli bir fonksiyonu bulunmayıp, büyük olasılıkla mimar burada değişiklik aramıştır. Caminin mihrap ve minberi oldukça sade yapılmıştır.

  Bu Caminin en önemli bölümü minaresi olup, bu yapılan minare türüne Diyarbakır ve çevresinde rastlanmamaktadır. Minare dört kalın ve sade sütun üzerine oturtulmuştur. Gövde siyah beyaz taşlardan yapılmıştır. Minare üzerinde kitabesi vardır. Minare gövdesi kare olup, üzerinde bir balkon ve petek bulunmaktadır. Büyük olasılıkla bu minare sonraki dönemde camiye ekle olarak yapıldığı düşünülmekte.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş