1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dominika Cumhuriyeti Tarihi

Konu, 'Ülkeler' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Dominika Cumhuriyeti Tarihi, Dominika ve Dominika Tarihi Hakkında Bilgiler,Dominika Tarihi Hakkında Bilgi

  Dominika, Batı Hint Adaları'nda küçük, bağımsız bir devlettir.
  Karayib Denizi'yle At las Okyanusu arasında bulunan adalar zinciri nin bir parçasıdır. Guadeloupe ile Martinik arasında yer alan oval biçimli adanın uzunlu ğu 47 km, en geniş yeri ise 26 kilometredir. Son derece güzel, dağlık bir ada olan Domini ka'nm ortasında uzanan, ormanlarla örtülü sıradağlar Diablotin Dağları'nda 1.447 metreye ulaşır. Bol yağmur alan adada çok sayıda akar su vardır. En etkileyici görünümlerden birine sahip olan Kaynayan Göl'ün sulan, bir gayzer den gelen sıcak gaz ve buharla, sürekli hareket içindedir (bak. Gayzer). Adada yaban domuz lan, kemiriciler, opossumlar, iguanalar ve boa yılanlan yaşar. Ayrıca 135 değişik kuş türü vardır. Mavi tepelikli kolibriler ve çok renkli papağanlar bunlar arasındadır.


  Dominika'ya ilişkin bilgiler
  • Danimarka Yüzölçümü: 750 km2
  • Nüfus: 87.700 (1987)
  • Danimarka Yönetim: Cumhuriyet
  • Danimarka Başkent: Roseau
  • Para Birimi: 1 Doğu Karayip doları = 100 sent
  • Dil: İngilizce, Fransızca, Creole
  • Danimarka Din: Katolik Hristiyanlık
  • Danimarka Doğal yapı: Dominika, merkezinde bir dağ sırası uza nan, zengin bitki örtüsüne sahip engebeli, küçük bir adadır.
  • Başlıca sanayi kolları: Tarım, turizm.
  • Önemli kentler: Roseau, Marigot, Portsmouth.


  Halkın büyük çoğunluğu Afrika kökenli Siyahlar'dan oluşur. Bir de Afrikalı-Avrupalı karışımı melezler vardır. Ama adaya gelen ilk göçmenler Fransızlar olduğu için, bugün halk arasında Fransızca'nın bozulmuş bir biçimi konuşulur. Portsmouth yakınlanndaki Prince Rupert Koyu'nda Yerliler'den oluşan küçük bir yerleşim birimi vardır. Toprakları oldukça verimli olan Dominika Adası misket limonla rı ve muzlarıyla tanınır. Öteki ürünler kakao, mango, avokado, greyfurt, portakal, kahve, rom, kurutulmuş hindistancevizi içi ve va nilyadır. Batı kıyısındaki başkent Roseau adanın en kalabalık kentidir. En işlek limanı ise Portsmouth'tur.

  Dominika Tarihi
  Dominika, Kristof Kolomb'un 1493'te ikin ci seferi sırasında keşfettiği ilk adadır. Adayı bir pazar günü görmüş olduğu için ona Latin ce pazar anlamına gelen dies dominicd'dan dolayı Dominika adını vermişti. Fransa bura da 1632'de bir sömürge kurdu, ama savaşçı Yerliler Avrupalılar'a karşı uzun süre direndi ler. 18. yüzyıldaki savaşlar sırasında ada İn giltere ve Fransa arasında birçok kez el değiş tirdi. 1805'te Dominika bir İngiliz sömürgesi oldu. 1958'de katıldığı Batı Hint Adaları Fe derasyonu 1962'de dağıldı. 1967'den sonra dış ilişkiler ve savunma açısından İngiltere'ye bağlı, içişlerinde bağımsız bir devlet oldu. 1978'de bağımsızlığını ilan ederek Dominika Cumhuriyeti adını aldı.
   
 2. a

  açelya Yeni Üye

  Çok eski bir arkadaşım Danimarka'ya evlenip gitti çokta memnun oradan
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş