1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Domates Nasıl Kurutulur?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Domates kurutmak için yılın en sıcak zamanını tercih etmelisiniz. Sıcakta domatesleriniz daha iyi kuruyacağı için sıcak bir ay olan Ağustos ayı ülkemiz için ideal bir tarih olarak tercih edilmektedir.

  Domates daha çok kuru iklime sahip yerlerde kurutulmaktadır. Nemli bölgelerde kurutma işlemi geciktiği için küflenmelere neden olabiliyor; bu nedenle nemli bölgelerde kurutma işlemi gerçekleştirilememektedir.

  Kurutacağınız domateslerin sulu olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle Çanakkale domatesleri daha diri olduğundan ve sulu olmadığından dolayı tercih edebilirsiniz.
  Kurutacağınız domatesleri ikiye bölerek kurutun. Eğer büyük boy domateslerse dörde de bölebilirsiniz. Kurutacağınız domatesleri tel ızgaraya dizerek de kurutabilirsiniz. Böylelikle suyu direk akacaktır. Tepside kurutursanız akan suyu günlük olarak temizlemeniz gerekmektedir. Aksi halde domatesleriniz geç kuruyacak ya da küflenecektir. Diğer bir yöntem ise evinizde ya da bahçenizde uygun bir ortama tül germekten geçmektedir. Tülü gerdikten sonra domateslerinizi üzerine koyup kurutabilirsiniz.

  Domatesleri kuruturken tuz serperseniz kuruması biraz gecikir ama daha lezzetli kurutulmuş domateslere sahip olursunuz. Tuz olarak işlenmemiş kaya tuzu kullanmanız önerilmektedir.

  Kurutacağınız domateslerin ezik ya da çürük olmamasına dikkat etmelisiniz.
  Domatesler sıcaklığa göre ortalama 5 günde kurumaktadır. Ardından ister hava almayan poşetlerde serin bir yerde, isterseniz de uygun kaplarda zeytinyağı içinde bekletebilirsiniz. Zeytinyağının içerine defne yaprağı ya da reyhan koyabilirsiniz. Eklediğiniz zeytinyağını daha sonrasında salatalarınızda kullanırsanız zeytinyağınız boşa gitmemiş olur.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Eskiler sürekli domates kurusu yapar ve en çokta domatesin kurusunu patlıcan dolmasına kapak yaptıklarında beğenirdim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş