1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dişlerinizi Mahveden Etmenler

Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Diş sağlığınıza ne kadar önem verirseniz verin bazı etmenler nedeni ile diş sağlığınız son derece olumsuz etkilenebilir.

  İşte dişlerinize zarar veren etmenler:

  Sıcak içecekler: Kahve ve çay gibi içecekler sıcaklığı ile dişlerinizi tahrip ettiği gibi aynı zamanda dişlerde leke oluşumuna da sebep olmaktadır. Bu nedenle günlük çay- kahve tüketiminiz yerine bol su tüketin. Ya da çay ve kahvenize bir miktar süt ilavesinde bulunarak tüketimde bulunmayı tercih edin.

  Yaşlanmak: Yaşlandıkça dişlerimizde yaşlanır; bu nedenle yaş ilerledikçe florürlü diş macunu kullanmaya özen göstermelisiniz.

  Hamile iken dişlerinize ve diş etlerinize ayrı bir özen gösterin. Hormonal dengesizlikler diş etlerinizde tahribata neden olabilir. Sabah bulantılarınız varsa dişlerinizi karbonat ve su ile hazırladığınız diş macunu ile temizlemeye gayret etmelisiniz.

  Diyet haplarının diş eti hastalıklarına ve diş çürüklerine neden olabileceğini asla unutmamalısınız.

  Karbonatlı içecek tüketimlerinin hemen ardından diş fırçalanmamalıdır. Yüksek asitli yemek ve yiyecek tüketimlerinden sonra su ile nötralize işlem uygulamasının ardından 1 saat geçince diş fırçalanmalıdır.

  Dişlerinizi fazla beyazlatmanın zararlı olduğunu asla aklınızdan çıkartmamalısınız.

  Ergenlik dönemindeki hormonal değişimlerin diş ve diş etlerinize zarar verebileceğini unutmamalısınız.

  Ağız kuruluğununda dişlere zarar verdiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu durumun önüne geçmek adına bol su içmeli; şekersiz sakız çiğnemeli; florürlü diş macunu kullanmalı ve ağzı nemli tutmalısınız.

  Gazlı içeceklerin çürük, iltihaplanma ya da diş lekesi oluşumuna neden olabileceğiniz aklınızdan çıkarmamalısınız. Diş gıcırdatma dişlerinize zararlı olduğu gibi çene yapınızda bozulma yaratacağını da aklınızdan çıkarmamalısınız.

  Sigaranın dişlerde sararmaya neden olabileceğini unutmamalı; dişetleriniz üzerinde zararlı olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

  Şarap içerken diş minenize daha az zarar vermek için küçük yudumlar halinde tüketim gerçekleştirin; arada su yudumlamayı da ihmal etmeyin.

  Hamileliği taklit eden doğum kontrol hapları diş eti iltihaplanmaları ve enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

  Diş ipi kullanmamak: Diş ipi kullanarak diş aralarındaki artıkları temizleyebilir; kötü nefes kokunuzun bile önüne geçebilirsiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Dişimiz sızlamadan yada ağrımadan doktor kapası çalmayan bir toplumuz.
   
 3. Netice

  Netice Yeni Üye

  Dişlerimizi asıl mahveden etmen florindir.
   
 4. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

 5. e

  emlcvdv Yeni Üye

  Hepsi de genelde güzel şeyler :)
   
 6. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Cola biraz fazla iciyorum ama ne derecede etkili oluyor bilmiyorum dis agrisina. Sanirim dis etleri daha cok hasar göruyor bundan.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş