1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Diş Sağlığı İle İlgili Anasınıfı Hikaye

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Gün Işığı tarafından paylaşıldı.

 1. Gün Işığı

  Gün Işığı Moderatör

  Anasınıfı öğrencileri için diş sağlığı ile ilgili etkinlik yaptırmayı düşünüyorsanız kuklalardan yararlanarak hikaye anlatmaya ne dersiniz? Aşağıdaki kuklalar sizler için ayrıcalık teşkil edecek; istediğiniz kaliteli hikaye anlatımlarını gerçekleştirebileceksiniz. Sizlere bir de ipucu vereyim. Bu hikayeleri anlatırken kullanacağınız kuklaları öğrencilerinize yaptırma tercihinde bulunursanız çok daha eğlenceli zaman geçireceğiniz konusundan emin olabilirsiniz. Çünkü çocuklar kendi yaptıkları kuklalarla çok daha etkili öğrenme ve dinleme gerçekleştirmektedirler.Ayrıca bu kuklaları hikaye sonunda onlara takdim ederek bir kere de hikaye anlatmak isteyenlerin dilinden diş konusunun anlaşılıp anlaşılmadığını kavramak amacı ile etkinliğin tamamlanmasına rehberlik edebilirsiniz.  71cbf8169a5d56c9335528b525e75f37.jpg 984664dcd6d07de0f2.jpg 984664dcd6e7b8438c.jpg

  İNCİ GİBİ DİŞLER

  Ayıcık Bobo küçüktü, sevimliydi. Bir o kadarda akıllıydı. nereden mi anladım? Tabiki inci gibi dişlerinde anladım. Çünkü akıllı çocuklar, sağlıklarına dikkat ederler. Dişlerine de bakarlar. günde üç kez dişlerini fırçalarlar. inci gibi, bembeyaz yaparlar. Tıpkı ayıcık Bobo gibi.
  Bobo balı çok seviyordu. o akşam yemekten sonra annesinden bal istedi. Annesi onu kıramadı. Bir kaşık bal verdi.Aman aman,ne tatlıydı, ne tatlıydı! Balın tadı damağında kalmıştı. Şimdi sıra dişlerini fırçalamaya gelmişti. Bobo kararsızdı. Dişlerini fırçalasamıydı, fırçalamasa mıydı? Ne dersiniz arkadaşlar! Ayıcık Bobo dişlerini fırçalasın mı, fırçalamasın mı?

  "Bobo dişlerini fırçalasın" dediniz değil mi? Aferin size! Bobo da dediğiniz gibi yaptı. Dişlerini bir güzel fırçaladı. Dişleri inci gibi bembeyaz oldu. Nefesi de mis gibi kokuyordu hani! Herkese "iyi geceler" dedi. Yatağına yattı. Mışıl mışıl uyumaya başladı. İyi geceler, tatlı rüyalar ayıcık!
  Bobo o gece rüya gördü. Gördükleri bal gibi tatlıydı, hoştu. Ne mi gördü? En sevdiği arkadaşını gördü. Görünce de bembeyaz dişleriyle güldü. Arkadaşı koşarak geldi. Onu yanaklarından öptü. "Ne güzel kokuyorsun, Nefesin mis gibi kokuyor" dedi. Bobo o kadar mutlu oldu ki sormayın. Sevincinden dans edip, şarkı söylemeye başladı. Uyanana kadar hep güldü durdu.


  Bobo "dişlerini fırçalamasın" dediniz değil mi? Bobo da öyle yaptı.Diliyle dudaklarındaki balı yalayarak yatıp uyudu. O gece bir rüya gördü; gördükleri, acı biber kadar acıydı; üzücüydü. Bobo rüyasında ne gördü acaba?
  Önce çok sevdiği arkadaşını gördü. Arkadaşı koşarak geldi. Bobo,sapsarı, çürük dişleri ona güldü. Nefesi de kötü kokuyordu. Arkadaşı burnunu tıkadı. Gözlerini kapadı. "Sen benim arkadaşım değilsin!" dedi. Bobo utancından kıpkırmızı oldu. Neredeyse ağlayacaktı.
  Bu kadarla bitse yine iyi!
  Bobo sabah acı içinde uyandı. Sanki bütün dişleri ağrıyordu. Annesi de onu diş doktoruna götürdü.
  Doktor amca ,Bobo'nun tüm dişlerini inceledi. Sonra ne dedi biliyor musunuz?
  "Aferin" dedi. "Dişlerin inci gibi bembeyaz! Hepsi sağlıklı. Sanırım sen bir rüya görmüşsün"
  Bobo öyle mutlu oldu ki, tüm dişlerini göstererek güldü.
  Teşekkür ederim," dedi
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş