1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Direksiyon hakimiyeti nasıl geliştirilir ?

Konu, 'Motorlu Araçlar' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Direksiyon hakimiyeti araç kullananlar için çok önemlidir. Şoförlerin direksiyon hakimiyeti geliştirebileceği belirli yöntemler vardır.

  İyi bir şoför olmak için direksiyon hakimiyetinizin iyi olması gerekir. Direksiyon hakimiyeti için dikkat edilmesi gereken konuların en başında direksiyonun nasıl tutulacağı gelir. Direksiyonu doğru bir oturuş pozisyonu ile gerektiği gibi tutabilirsiniz.

  Direksiyon tek elle tutulmamalı. Mutlaka direksiyonu tutarken iki elimizdende faydalanmalıyız.En iyi direksiyon tutuş pozisyonu saat dilimiyle 22 : 15 tir. Yani sol eliniz saatin 10 göstergesinde olacak sağ eliniz ise saatin 3 göstergesinde olacak yani saat 10 u çeyrek geçe şeklinde tutmaktır.

  Direksiyonu bu şekilde kavradıktan sonra parmak uçlarınızıda direksiyon simidinin arkasına doğru sarmalısınız. Direksiyonu kesinlikle sıkmayın. Tutmak ile sıkmak arasındaki fark çok önemli. Tutacaksınız ama kesinlikle sıkmayacaksınız.

  Direksiyonu 2 elle değilde tek elinizle tutarsanız oluşabilecek ani durumlarda hakimiyeti sağlamak için geç kalabilirsiniz. Görmediğiniz bir çukura girdiğinizde aracı düzeltmek için yeterli zamanınız olmayabilir. Bu yüzden kesinlikle 2 elinizle yukarıda anlattığımız gibi tutmalısınız.

  Sağa dönüşlerde ilk hareketi sol elinizle 180 derecelik bir açı ile yapmalısınız. Sola dönüşlerde ise sağ eliniz ilk harekete geçecek.

  Araç kullanmak basit bir iş değildir. Ciddi bir iştir. Araç kullanırken bunu aklınızdan çıkartmayın.
   
  Son düzenleme: 18 Aralık 2015
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Direksiyon hakimiyetini sağlamlaştırmak hayati konular arasında, birde kendinizden emin ve yol koşullarına uygun tutuş ve duruş hep ilk sırada olmalı. Araç içinde yolu görebilecek durumda olmalısınız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş