1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dinazor Efsanesi Gerçekmidir?

Konu, 'Her Telden' kısmında yulevşan tarafından paylaşıldı.

 1. y

  yulevşan Yeni Üye

  Dinazor Efsanesi gerçekmi
  Dinazorlar Hakkında 10 Efsane
  Tarih Öncesinin Efsane Canlıları Dinazorlar


  Bu liste 65 milyon yıl önce dünyamızda yaşamış dinazorlarla ilgili. Dinazorları uzun yıllar ejderhalar ve canavarlar olarak adlandırdık. Aslında bu ünvanları hiç de haketmiyorlardı. Dinazorların yaklaşık 200-250 milyon yıl önce ortaya çıktıklarını ve diğer canlılarla yeryüzünü paylaştıklarını artık biliyoruz. Zamanla evrimleştiler, çiftleştiler, farklı cinslere ayrıştılar ve en sonunda da yokoldular. Bir anda yokoluşlarının sebebi ise halen büyük bir sır. Listemizde dinazorlar ile ilgili ortaya atılmış efsaneleri bulabilirsiniz.

  Efsane 10
  [​IMG]
  Efsane: Uçan sürüngenler dinazordu.

  Pterosaurus adıyla bilinen uçan sürüngenler dinazorlarla birlikte ortaya çıktılar ve onların hemen ardından yokoldular. En büyükleri ufak bir uçak kadar büyüktü. Her ne kadar çok yakın akraba olsalar da bu canlılar da dinazor değillerdi.

  Efsane 9
  [​IMG]
  Efsane: İnsanlar ve dinazorlar aynı zamanlarda yaşadı.

  Dinazorlar ve insanlar sadece kitaplarda, filmlerde ve çizgi filmlerde beraber yaşadılar. Son dinazor 65 milyon yıl önce ortadan kalktı. Bunun yanında bilinen en yaşlı insan fosilinin ise sadece 6 milyon yaşında olduğu biliniyor.

  Efsane 8
  [​IMG]
  Efsane: Tarih öncesindeki bütün kara sürüngenleri dinazordu.

  Karada yaşayan sürüngenlerin boyları , ilk dinazor 230 milyon yıl önce evrim geçirene kadar, 5 metreye ulaşıyordu. Kökleri 250 milyon yıl öncesine kadar dayanan bazı sürüngenler, dinazorlar ile ortak özelliklere sahip olmalarına rağmen aslında gerçekten dinazor değillerdi.

  Efsane 7
  [​IMG]

  Efsane: Dinazorlar yavaş ve ağırkanlı hayvanlardı.

  İlk paleontologlar dinazorların evrim yarışında memelilerin ve kuşların gerisinde kalma sebeplerinin yavaş ve ağırkanlı olmalarına bağlamıştı. Modern çalışmalarda ise dinazorların kuyruklarını sürüye sürüye hareket eden tembel yaratıklar olduğuna dair hiçbir kanıta rastlanmıyor.

  Çoğu dinazor günümüzde bulunan büyük memeliler kadar hareketliydi. Aynı aslanlarda olduğu gibi et yiyen dinazorlar da karınlarını doyurduktan sonra büyük ihtimalle dinleniyorlardı.

  2000 yılında çok iyi korunmuş bir dinazorda yapılan çalışmalar, dinazorların kalplerinin sürüngenlerden çok kuşların kalbi gibi güçlü ve büyük olduğunu ortaya koymuştu.

  Efsane 6

  [​IMG]
  Efsane: Dinazorların soyu 65 milyon yıl önce tükendi.

  Kuşlar yaklaşık 150 milyon yıl önce evrimleştiler. Çoğu uzman, kuşların ufak dinazorlardan evrimleştiğine inanıyor bu da kuşların dinazor familyasında yer aldığını gösteriyor. Kuşlar da dinazorlar kadar çarpışmadan etkilendi fakat daha sonra nüfusları tekrar normal seviyelere ulaştı.

  Efsane 5
  [​IMG]
  Efsane: Suda yaşayan sürüngenler de dinazordu.

  Suda yaşayan birçok sürüngen dinazor çağında evrimleşti ancak bilindiği gibi dinazorlar kara canlılarıydılar. Aynen timsahlarda olduğu gibi suda yaşayan sürüngenler de dinazorlara çok benzer özellikler sergilerlerdi fakat dinazor değillerdi.


  Efsane 4
  [​IMG]
  Efsane: Dinazorlar başarılı bir evrim geçiremedikleri için yokoldular.

  Dinazorların 150 milyon yıl yaşamış olması onların başarısız olduğunu göstermiyor. Hominidler, sadece 6 milyon yıl yaşadılar ve aslında Homo sapienlerin kökü de 200.000 yıldan daha öteye gitmiyor. Dinazorlar diğer canlılara göre kat ve kat daha uzun süre yaşamış olmalalarına rağmen görünen o ki meteorun gazabından kurtulamamşlar.

  Efsane 3
  [​IMG]
  Efsane: Dinazorların soyunun tükenmesinin sebebi memelilerin yumurtalarını yemesidir.

  Dinazorlar ile memeliler yaklaşık 150 milyon yıl boyunca birlikte yaşadılar. Dinazor yumurtaları çok hassas ve savunmasız olmalarına rağmen bunlar için en büyük tehdit zannedilenin aksine memeliler değil; daha ufak dinazorlardı. Çünkü o dönemlerde çoğu memeli, bir dinazor yumurtasını yiyemeyecek kadar küçüktü.


  Efsane 2
  [​IMG]
  Efsane: Memeliler, dinazorlar ortadan kalktıktan sonra evrim geçirdiler.

  Ufak memeliler, dinazorların gölgesinde yaklaşık 150 milyon yıl boyunca yaşadı. Fakat bu memeliler en çok 2 gram ağırlığındaydılar ve sadece geceleri ortaya çıkan canlılardı. Aslında memelilerin atası olarak bilinen synapsidler, dinazorlardan çok daha önce hayattaydılar.Ancak 65 milyon yıl öncesine kadar ufak boyutlardaydılar. Dinazorların ortadan kalkmasıyla birlikte memelilerin büyümesi için de yeterli alan oluşmuş oldu. Günümüzde bildiğimiz çoğu memeli evrimlerine bu zamandan sonra başlamışlardır.

  Efsane 1

  [​IMG]
  Efsane: Dinazorların soyunun tükenmesine neden olan olay bir meteorun dünyaya çarpmasıydı.

  Meksika da yeralan Yucatan yarımadasındaki kraterde bulunan İridyum tabakası 65 milyon yıl önce gerçekleşen meteor çarpmasının izlerini gösteriyor. Bu çarpma 180 kilometre genişliğindeki Chicxulub kraterini oluşturmuş. Bu çarpmadan sonra dinazorların hayatta kaldığına dair hiçbir kanıt yok. Günümüzde halen dinazorların nasıl ortadan yokolduğuna dair kesin bir kanıt gösterilemiyor.

  Dinazorların soyunun tükenmesi, doğrudan çarpmaya bağlı olabileceği gibi çarpma sonrası gerçekleşen çeşitli etkiler sebebiyle de olmuş olabilir. Bu etkiler arasında dev tsunami dalgaları, asit yağmurları ve gezegeni aylar boyunca güneş ışığından mahrum bırakıp soğumasına neden olan toz bulutları sayılabilir.

  Başka bir teoriye göre ise dinazorların sayısı, bu çarpmadan önce de düşen deniz seviyesi ve volkanik patlamalar sebebiyle azalmaktaydı. Bu sorunlara eklenen meteor çarpması da onları tamamen ortadan kaldırmış olabilir.
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Dinazor efsanesi kesinlikle gerçektir bence
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Abarttıkları gibi kocaman yaratıklar olmadıklarını biliyoruz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş