1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dimethyl Sulfoxide - DMSO Nedir

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Doktorlar, DMSO ile ilgili olarak şu bilgileri veriyorlar: 'DMSO odundan elde edilen organik bir kükürtlü maddedir. Yirminci yüzyılın en büyük üç buluşundan biridir. Bunları sırasıyla antibiyotik prensibi, kortizon prensibi ve DMSO prensibi olarak sıralayabiliriz. ABD'de sınırlı olarak kullanımına izin verilen DMSO, Almanya, isviçre, Rusya, Avusturya, İngiltere, İrlanda, Kanada, Meksika ve Güney Amerika devletlerinin çoğunun içinde bulunduğu 55 ülkede reçete ile alınabilmektedir.
  [​IMG]
  DMSO'nun hayret uyandırıcı, kimyasal, biyolojik ve fizik karakteristiği olan küçük basit bir molekül olduğunu belirttikten sonra, DMSO'nun özellikleri şöyle sıralanıyor:


  1) Sinir liflerinin iletkenliğini bloke ederek ağrıları keser
  2) Antienflamatuardır, vücuttaki şişlikleri indirir
  3) Bakteri, virüs ve mantara karşı statik etkisi vardır
  4) Tüm örtü dokularından kolayca ve zarar vermeden geçerek beraberinde istenen ilacı taşıyabilir. Örneğin DMSO içinde eritilmiş penisilin, iğne kullanmaya gerek kalmadan, cilde sürülerek deri altına ulaşabilir.
  5) Kanda pıhtılaşma olasılığını azaltır
  6) Damar açıcıdır
  7) Kanserojen hidroksil serbest radikallerini silip süpürür
  8) Bağışıklığı güçlendirir
  9) Kuvvetli bir idrar sökücüdür

  Squalene insan dokusunda küçük miktarda doğal olarak bulunan, yüksek miktarda saflığa sahip çoklu doymamış hidrokarbon sıvısıdır. Squalene, insan vücudunun farklı hücrelerine oksijen tedarikini artıran özel bir kapasiteye sahiptir. Squalene ‘nin kaynağı 1500 metre kadar derinliklerde bulunan derin deniz köpekbalıklarının karaciğeridir.

  Squalene kanser , tümör, ülser ve romatizmaya karşı vücudun savunma sistemini kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Karaciğer, böbrek, şeker ve strese bağlı şikeyetleri azalttığı görülmüştür.Squalene gastriti olan insanlar için şiddetle tavsiye edilir. Çok çalışan insanlar için genel bir sağlık toniği olarak kullanılabilir. Kan dolaşımını hızlandırarak kanı toksinlerden temizlemeye, saflaştırmaya ve zehri çıkarmaya yardımcı olduğu görülmüştür.Squalene cildin, ihtiyaç duyduğu besinleri almaya yardımcı eder ve daha güzel bir cilt sağlar. Ayrıca kalp hastalığı, şeker hastalığı, arterit ve hepatit olan hastalar için çok yaralı olduğu bilinmektedir.

  Hint okyanusu,Japon Denizi gibi 600 - 1000 metre gibi çok derin denizlerde yaşayan Aizame (Aİ) cinsi köpekbalığınını karaciğerinden elde edilir. Bu cins balığın karaciğerinin bu kadar kıymetli olma nedeni ise, Ai köpek balığının 400 milyon yıldır hiçbir evrime uğramaması, bu kadar derin bir denizde çok az oksijenle yaşayabilmesidir. Karaciğer ,balığın vücudunun yaklaşık % 25-30 unu oluşturmakta ve bol miktarda SQUALEN içermektedir. Araştırmalar sonucunda elde edilen sonuç Aİ balığının kıymeti hakkında başka bir fikir verebilir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. s

  sheryy Yeni Üye

  Dimethyl Sulfoxide ve DMSO hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
   
 3. A

  Abdullah Yeni Üye

  Dimethyl Sulfoxide ve DMSO bu konuyu verdiğiniz için teşekkürler...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş