1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Dikkat eksikliği sorunu kimi zaman küçük çocuklarda kimi zamansa yetişkin bireylerde görülen bir durumdur. Dikkat sorunları, dürtüsellik ve hiperaktivite sorunu olarak ortaya çıkan bu durumun her bireyde % 5 ya da 10 oranında görülme olasılığı bulunmaktadır. Dikkat eksikliği sorunu çocukta dikkatini akademik derslere verememe, uzun süre bir etkinlik yapamama gibi dikkatin çabuk dağılması gibi durumların oluşumu ile ortaya çıkmaktadır.
  [​IMG]
  Dikkat Eksikliği Problemi Olan Çocuğun Dersteki Tutum ve Davranışları Nelerdir?

  Dikkat eksikliği sorunu yaşayan çocuk etkinliğini yapmak istemez, sürekli yerinden kalkar. Öğretmeninin ya da başka birinin zoru ile etkinliklerini tamamlar. Hikaye saati gibi etkinlik zamanlarında dikkatini hikayeye veremez, elindeki nesne ya da oyuncakla ilgilenir. Kimi zaman arkadaşlarının dikkatini dağıtacak sesler çıkarır. Ders saatinde hayallere dalma ve öğretmeninin sorduğu soruyu unutma gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.
  Aşırı hareketli olan çocuklar neler yapar?

  Masa başında oturmayı sevmezler. DUR denilse bile asla dinlemezler. İki kişi konuşurken araya girmeye bayılırlar. Otursalar bile ayakları, elleri ya da kolları mutlaka oynar. Masa başı etkinliklerden nefret ederler.

  Hiperaktivitede görülen dürtüsellik belirtisi çocukların sosyal ortama uyumsuz olmaları şeklinde anlatılabilir. Sabırsız davranma, sıra beklemekten nefret etme, yönergeleri dinlememe hiperaktivitede görülen tipik belirtilerdir. Çevreye verdikleri fevri davranış bozuklukları bir davranış sorunu olarak karşınıza çıkmaktadır. Olaylara verdikleri aşırı tepkiler ve arkadaşlarını sık sık rahatsız etmelerinden dolayı bu çocuklar toplum içerisinde genel olarak dışlanırlar.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. D

  Dürdane Teyzeniz Yeni Üye

  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite
  Dikkat eksikliği sorunu kimi zaman küçük çocuklarda kimi zamansa yetişkin bireylerde görülen bir durumdur. Dikkat sorunları, dürtüsellik ve hiperaktivite sorunu olarak ortaya çıkan bu durumun her bireyde % 5 ya da 10 oranında görülme olasılığı bulunmaktadır. Dikkat eksikliği sorunu çocukta dikkatini akademik derslere verememe, uzun süre bir etkinlik yapamama gibi dikkatin çabuk dağılması gibi durumların oluşumu ile ortaya çıkmaktadır.


  Probiyotiklerle Hiperaktivite ve Takıntı Tedavi edilebiliyor. Aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
  ABD'li psikiyatrist James Greenblatt, bağırsaklara uyguladığı probiyotik takviyesiyle ile depresyon ve takıntı tedavisi yaptı. Genç bir kız olan Mary'ye hem obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) hem de dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB) tanısı konmuştu. Hiçbir hastane ya da psikiyatrik ilaç, Mary'nin obsesif-kompulsif ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu iyileştiremedi. Hastalığa farklı açıdan yaklaşan Dr. Greenblatt, Mary'nin ailesine psikiyatriyle ilgili soruların dışında sorular da sordu:


  Mary nasıl bağırsak hastası oldu? Sindirim problemi, kabızlık, asit reflü.


  Mary sindirim sorunları yaşarken üzgün ya da acı mı çekiyordu? Ailenin yanıtı "Evet" oldu. Psikoterapi ve ilaç yanı sıra, reçeteye bir günde iki kez doz, yararlı bakterileri yani probiyotikleri yazdı. "Bizim bağırsaklarda yaşayan iyi bakterilere ihtiyacımız var" dedi. Probiyotik reçeteden bir yıl sonra, Mary'nin hastalığından iz kalmadı.


  BAĞIRSAKLAR İKİNCİ BEYİN GİBİ


  Mary'nin bağırsaklarındaki mikroplar, onun zihinsel belirtilerine ya da dengesizliğine katkıya neden oluyordu. Dr. Greenblatt; "Bağırsak gerçekten bizim için ikinci beyin. Beyin dışında en fazla nöron olan yer sindirim sistemi" diyor. Beyin iletişimi ile sindirim sistemi arasında 100 ile 200 milyon nöron olduğunu belirten Greenblatt, psikiyatrik sorunların sindirim sistemi hedeflenerek çözüme kavuşturulabileceğinin kanıtlandığını savunuyor. Greenblatt'a göre, korku, anksiyete, depresyon; iştah veya sindirim arasında bağlantı var. Depresyon iştahı değiştirebilir. Bu şunu da gösteriyor: Bağırsaktaki bakterilerin hareketlerini değiştirerek ruh sağlığı bozukluklarını tedavi edebilirsiniz.


  Doç. Dr. Selman Çelebi


  (Medical Park Antalya Gastroenteroloji Uzmanı): Stres ve bağırsak fonksiyonları arasında çok yakın bir ilişki olduğunu ve stresle bazı moleküllerin, bağırsak yüzeyinden salgılanmasının arttığını biliyoruz. Buna serotonin ismi verilen depresyonla ilişkili hormonun tamamına yakınının, bağırsak duvarından salgılandığını örnek verebiliriz. Bakterilerin duyguların üzerine doğrudan bir etkisi olduğundan çok, probiyotiklerin bağırsak fonksiyonunu düzeltmesi ve bu düzelmenin depresyon üzerine olumlu etkisi olduğunu düşünebiliriz.


  Doç. Dr. Serdar Dağ


  (Nörolog): Midede çok fazla sinir ağı vardır. Bağırsakların iyi çalışması sinir sisteminin de normal çalışmasını etkiler. Bu yüzden bağırsakların ikinci beyin olduğu görüşüne katılıyorum. Çok fazla sinir ağı var. Sinir sisteminden çok çabuk etkileniyor. Probiyotikler; vücudun florasını düzenler. Sinir sistemi ile mide bağırsak yakından bağlantılı. Sinir sisteminin aşırı çalışması bağırsakları, bağırsakların fazla çalışması da sinir sistemini bozar. Ülser olunca da sinir sistemi bozulur. Etki tepkidir.


  Sabah ( www.probiyotikler.com ) ( http://www.umitaktas.com )
  http://www.aktuelpsikoloji.com/haber.php?haber_id=14257
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş