1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Diego Rivera Hakında Bilgi

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında ada tarafından paylaşıldı.

 1. a

  ada Yeni Üye

  [​IMG]


  Diego Rivera kim
  Diego Rivera hayatı,
  diego rivera biography

  Bugün 125.doğum günü olan ve google logosunda gördüğümüz Diego Rivera kimdir?
  Diego Rivera 8 Aralık 1886 yılında doğdu. Diego Rivera 24 Kasım 1957 yılında yaşamını yitirdi. Diego Rivera duvar resimleri ile ünlü Meksikalı ressamdır. Aynı zamanda Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun kocası.

  Diego Rivera anne tarafından Katolik Kilisesi'nden dönme yahudi baba tarafındansa İspanyol kökenlidir.
  Mexico City'deki San Carlos Academy'sinde eğitim görmüştür. Latin Amerika'da ve ABD'de fresk sanatını yeniden canlandırdı. Duvar resmi yapmaya genç yaşta başlayan Rivera, Meksiko'da San Carlos Güzel Sanatlar Akademisi öğrencisiyken ir öğrenci eylemine katıldığı için okuldan atıldı. Öğrenimini sürdürmek için İspanya'ya giden Rivera, daha sonra Paris'e yerleşti. Orada Pablo Picasso ve Amedeo Modigliani gibi sanatçılarla dost oldu. 1920'de Rönesans dönemi fresklerini incelemek üzere İtalya'ya geziye çıktı.İtalya'da gördüklerinden çok etkilenen Rivera, ülkesinde uygulamak için taslaklarını çizdi.

  Diego Rivera 1921 yılında Reform yanlısı Alvero Obregon'un devlet başkanı seçilmesi üzerine Meksika'ya döndü. Yakın geçmişteki Meksika Devrimi'nin umutlarını ve eylemlerini dile getiren siyasi ve toplumsal içerikli bir dizi duvar resmi yaptı. ABD'de Detroit'te Detroit Sanat Enstitüsü ve New York kentindeki Rockefeller Merkezi için de duvar resimleri yapan Rivera'nın resimleri o günlerde siyasi içeriklerinden dolayı yoğun tartışmalarla karşılaştı. Fresklerin çarpıcı renkleri, cesur, yalın ve anıtsal üslubu ABD'de ve Latin Amerika'da fresk sanatının yeniden canlanmasına yol açtı.

  kaynak: vikipedi
   
 2. M

  Muhibbi Yeni Üye

  frida filminde alfred molina tarafından canlandırılan ressam...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş