1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Denize girerken Rip akıntısına dikkat edin

Konu, 'Sosyal Konular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte deniz mevsimi açıldı, güvenli sahillerin dışında denize girmeyi düşünenler için tehlikenin boyutunu düşürmek için rip akıntısı olan yerlerden uzakta denizde yüzmek gerekiyor
  Karadeniz sahili.jpg
  Örnekte vereceğimiz şekilde dalgaların ortasında resimlerde görüldüğü gibi bir boşluk görürseniz, o bölgede kesinlikle denize girmeyiniz! Şayet girecek olursanız sizi açığa doğru çeken kuvvetli bir akıntıya kapılacağınız anlamına gelir. Fotoğrafta görünen bu akıntıya RİP akıntısı denmektedir. Genellikle Karadeniz'e kıyısı olan bir çok plajda görülen bu akıntı ölüme davetiye çıkarmaktadır. Şile sahilinde bu tür akıntılar bulunmaktadır.
  Örnek rip akıntısı.jpg
  RIP akıntısı kişiyi açığa çeker, bu durumdan kurtulmanın yolu, akıntıya karşı durmak değildir. Resimdeki gibi sağa veya sola doğru kıyıya paralel yüzersiniz, akıntı bölgesinden çıktıktan sonra kıyıya doğru yüzer ve tehlikeli bölgeden kurtulursunuz.Bu tür akıntılarda boğulmalar, akıntıdan kurtulmadan kıyıya yüzmeye çalışırken efor kaybedip yorgun düşmekten kaynaklanmaktadır.
  Rip akıntısı.jpg
  Özellikle yüzme bilmeyenler ve çocuklarınızı bu tür akıntıların olduğu kısımlardan uzak tutmanız gerekmektedir. Su özellikle ile deniz ile şaka olmayacağını asla unutmayın. Güzel tatiller.
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Özellikle yaz mevsiminde tabi dikkat edilmesi gereken bir husus önemli bir noktadir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş