1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

“Denizaltı Yapalım” adlı deney; “Küçük Dostum Gelsene” adlı şarkı

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Fen Matematik:


  Çocuklara “Babaların nesi olur?” sorusu sorularak etek, eşarp, bıyık, şapka, kravat vb. nesneler gösterilir. Çocukların gösterilen nesneler arasından tercihte bulunması istenir. “İşten eve geldiği zaman babanın yorgunluğunu giderecek bir koltuk yapsaydın, nasıl yapardın?” sorusu çocuklara sorularak görüş ve düşüncelerini anlatmalarına fırsat verilir.

  “Denizaltı Yapalım” adlı deney çocuklarla birlikte yapılır. Küvetin (leğen) içine su doldurulur. Kapaklı plastik kaplar suyun üzerine konularak yüzmeleri gözlemlenir. Kabın içine bir miktar su konularak yeniden yüzdürülür. (Kabın yarısının battığı gözlemlenir.) Sonra kap tamamen doldurup tekrar suyun içine bırakılır. (Kap tamamen batar.) Çocuklara “Ağır şeyler batar. Hafif şeyler yüzer. Kabımızı içi dolu olarak denizaltı gibi suyun altında dolaştırıp suyunu boşaltarak yüzeye çıkaralım” denir. Çocukların da aynı uygulamayı yapmalarına fırsat verilir.


  Müzik:


  “Küçük Dostum Gelsene” adlı şarkı söylenir.

  Çocuklar karşılıklı dururlar. Sözlerine uygun hareketleri yapılır.


  Küçük Dostum Gelsene

  Küçük dostum gelsene,

  Ellerini versene, (Eller tutuşulur.)

  Ellerimiz şap şap, (El çırpılır.)

  Ayaklar rap rap, (Ayaklar vurulur.)

  Bir şöyle bir böyle,

  Dans edelim seninle (Dans etme hareketi yapılır.).
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş