1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Delfi'deki Apollon Tapınağı'nın girişinde ne yazıyor?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Delfi'deki Apollon Tapınağı'nın girişinde altın harflerle yazılı olan, Sokrates'in öğretisinin özünü oluşturan söz hangisidir?

  A ) Işığa Doğru
  B) Kendini Bil
  C) Herkes için adalet
  D) Bilgi Güçtür
   
 2. k

  kayra Yeni Üye

  Herkes için adalet sanıyorum ben
   
 3. g

  gulemben Yeni Üye

  Sorunun cevabını bir bir filmde görmüştüm "kendini bil"
   
 4. b

  berna Yeni Üye

  Kendini bil evet doğru cevap
   
 5. a

  ayla Yeni Üye

  Sokrates felsefesinin ana temalarını ele alan başlıca kaynak Sokrates'in Savunması adlı diyalogdur. Bu diyalog Sokrates hakkında açılan dava sonrasında Platon tarafından kaleme alınan bir felsefi başkaldırıdır. Bu eser, Sokrates'in felsefi yaklaşımı uyarınca sürdürdüğü yaşamını sergiler. Sokrates yaşam tarzını ve yaşam tarzı nedeniyle sahip olduğu güçlü düşmanlıkları sergilemek amacıyla dostu Khairephon un Delphoi Tapınağı kahini Pythies e kendisi ile ilgili ziyaretini aktarmayı gerek görür. Khairephon, kahine Sokrates ten daha bilge birisinin bulunup bulunmadığını sorduğunda kahin, ondan daha bilge birisinin bulunmadığını söyler. Bu bilgiyi alan Sokrates önce şüpheye düşer, çünkü hiçbir şey bilmediğinin farkındadır. Ama tanrı yalan söylemeyeceği için kahinin sözlerinin doğruluğundan şüphe etmemek durumundadır. Böylece söz konusu kehanetin, çözülmesi gereken bir bilmece olduğunu düşünerek araştırmaya koyulur. Önce adı bilgeye çıkan politikacıya, sonra ozanlara, daha sonra da sahip oldukları Sophia ile ünlü olan ustaların ve zanaatkarların yanına gider. Onlara sorduğu sorularla, onların bilge olmadıklarını kavrar. Sokrates bunların cehaletin pençesinde kıvrandıklarını fark eder. Bu kişiler, hem bilmedikleri şeyleri bildiklerini sanmaktadırlar hem de neleri bilmediklerinin farkında değillerdir. Oysa cehaletten daha büyük bir kötülük yoktur. Sokrates bu kişilerden farklı olarak, bilmediğini bilir; tam da bu noktada o kişilerden daha bilge olmaktadır. Yani Sokrates kendi cehaletinin farkında olmak gibi insani bilgeliğe sahiptir. Yani Sokrates kendini bilmekte ve kendini tanımaktadır.
   
 6. B

  Badem Yeni Üye

  bu tapınağı kesinlikle gezmek isterdim doğrusu
   
 7. B

  Babet Yeni Üye

  Bu tapınağı ilk fırsatta görmeyi umuyorum
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
Benzer Konularımız
 1. Murat
  Yanıtlar:
  0
  Okunma:
  960

Sayfayı Paylaş