1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dekorasyon Önerileri

Konu, 'Dekorasyon' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Cam, tasarımcıların sınırsız hayal gücü sayesinde her forma ve kalıba girdi. İnce ve farklı bir zevki yansıtan biçimlerde renkli camları yan yana tek bir raf üzerine dizerek, hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz.Duvarlarınızı yenilemenin zamanı geldiyse, boyanabilir duvar kağıtları iyi bir alternatif. Üstelik uygulama kolaylığı sayesinde duvarı kendiniz kaplayabilirsiniz. Önerimiz, seçim yaparken ses ve ısı izolasyonu özelliğini dikkate almanız.

  Fransız tarzını sevenlerdenseniz, eski ve yeni mobilyaları kombine ederek bunu yakalayabilirsiniz. Krem rengi ve beyaz boyalı mobilyalar, klasik bir dresuar ve içinde taze çiçeklerin bulunduğu bir vazo, bu tarzı yansıtmak için basit ama etkili birkaç dokunuş..Kanepenizden çok mu sıkıldınız? Çaresi var, çizgili ve desenli kumaşlardan farklı formlarda fermuarlı yastık ve minder kılıfları diktirerek kanepenizi süsleyebilirsiniz. Sıkıldığınızda değiştirmesi de çok kolay olacaktır.

  Mutfağınıza biraz hareket katmak için, renkli aksesuarlar kullanabileceğiniz gibi, erzak kapakları ve kavanozları da dekorasyonun bir parçası yapabilirsiniz. Kavanoz kapaklarına dikeceğiniz desenli kumaşlardan kılıfları, kurdele ve çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Bunun için, artık kumaş parçaları çok uygun.

  Gazetelerin kaderi, okunduktan sonra etrafa dağılmaktır diye düşünüyorsanız, size bir önerimiz var. Fiskos veya kahve sehpanızın altına yerleştireceğiniz kutu formunda bir ayağı, gazetelerinizi yerleştirmek için değerlendirebilirsiniz.

  Okuma köşenizde kullanacağınız koltuk, aydınlatma ve renkler çok önemlidir. Rahat ve geniş bir koltuk, yüksekliği ayarlanabilir yumuşak ışık veren bir okuma lambası ve gözünüzü yormayan renkler bu bölümdeki konforunuzu arttırarak okuma köşenizi aynı zamanda bir dinlenme köşesi haline getirmenizi sağlayabilir.

  Yatak odanızı, kışın ağır havasından kurtarmak için, yazlık kilimler, ince dokumalar, açık renk nevresim takımları ve hafif perdelerle yenileyebilirsiniz.

  Perde kumaşı kadar asma şekilleri de dekorasyonda farklılık yaratıyor. Perdeleriniz için klasik raylı sistemden sıkıldıysanız, perdenizi askı borusu üzerine kendinden iplerle bağlayıp asarak, pencerenizde dekoratif bir görüntü yaratabilirsiniz.

  Dekorasyon İçin Öneriler

  Birbirine yakın tonları bir arada kullandı iseniz, bunların yanına bir adet çok sevdiğiniz ve uyumlu olacak renk seçin. Kırlentlerinizde, perdelerinizde, aksesuarlarınızda veya çalışma odanızın sandalyesi olarak bu rengi değerlendirin.

  [​IMG]

  * İnsanı mutsuz eden en önemli kombinasyonlardan biri de, ışık düzeni ile eşyaların ve sizin yaşadığınız yerin ilişkisidir. Eğer flouresan ışık kullanıyorsanız, çok sevimsiz ve renk kalitesi insanı hastanede gibi hissettiren bir şey kullanıyorsunuz demektir. Oysa Güneşin renk sıcaklığı bize ne yapmamız gerektiğini işaret ediyor. Artık çağımız teknolojisi bize güzel ve cepleri yakmayan ürünler sunuyor. Işık gücü ve renk sıcaklığı sizin istediğiniz gibi, ancak cebinizi diğerlerine göre daha az boşaltan ışık kaynakları kullanabilirsiniz. Renk sıcaklığı 5600 Kelvin derecesi veya yakın derecelerde ışık kaynakları alın.

  *Birbirine yakın tonları bir arada kullandı iseniz, bunların yanına bir adet çok sevdiğiniz ve uyumlu olacak renk seçin. Kırlentlerinizde, perdelerinizde, aksesuarlarınızda veya çalışma odanızın sandalyesi olarak bu rengi
  değerlendirin.

  *Renk kullanmaktan çekinmeyin. Ancak dengeyi de kaçırmayın. Abartmayın.

  *Bir rengi ortaya çıkartmanın yolu, onu çok fazla ve tekrar tekrar ya da büyük bir alanda kullanmak değildir. Gerektiği kadar ve onu ortaya çıkaracak bir renk ile destekleyerek uygulayın.

  *Hem koltuk, hem halınızın desenli olmasından kaçının. Sadece birinin desenli olmasını sağlayın.

  *Birbirinden farklı yüksekliklerde eşyalarınızı bir duvara dizmeyin. Hepsinin yerini onların değerini ortaya çıkaracak şekilde planlayın.

  *Renk, desen ve tasarım gücü olarak birbiri ile yarışan eşyaları yan yana getirmemeye çalışın.

  *Dikkat çekmesini istediğiniz eşyalarınızı, tonsürton renkler arasında ekstra bir renk seçerek vurgulayın. Mesela kahverengi tonlar arasında kırmızı bir vazo kullanabilirsiniz. Her birinin diğerleri ile aynı çerçeve rengi olduğu sertifika ve diplomalarınızın arasında, en önemlisinin çerçevesinin kırmızı olmasını sağlayabilirsiniz.

  *Bitkilerinizi dekorasyon uğruna iç bölgelere almayın. Onlar her zaman ışığa yakın olmak isterler.

  *Bitki ve akvaryum seçimlerinizde su ve ağaç elementine nerede ihtiyacınız olduğuna dikkatle karar verin.

  *Girişinizin aydınlık olmasına gayret edin. Ve mümkünse, girişinizde bir karşılama koltuğu edinin.

  *Tüm eşyalarınızı kullanın ve onları kullanmayı ertelemeyin. Enerjilerini paylaşın.

  * Odanızda elektronik eşyalar ile uyumayın. Eşiniz yatak odasında televizyon seyretmek istiyorsa, en azından gece yatarken fişini çekin.

  * Bebek odalarında elektronik eşya bulundurmayın.

  * Dekorasyonlarınızda hiçbir rengin aşırısına kaçmayın. Evinizi hiçbir zaman yer, koltuk, duvar mavi gibi bir seçim ile değerlendirmeyin.

  * Özellikle kırmızı rengi kullanırken dikkatli olun. Kırmızı uzun vadede yorucu bir renktir. Kırmızı başka renkler ile kullanıldığında gerçek gücünü gösterir. Fakat eser miktarda kullanmakta fayda vardır. 

  * Kuzey ve kuzey yönlerine bakan odalar soğuk ve rutubetli olurlar. Yeni bir ev kiralayacak veya satın alacaksanız, buna çok dikkat etmelisiniz. Dekorasyondaki tüm başarılı çabalarınıza rağmen rutubet ve soğuğun getirdiği önlenemez mutsuzluk ve hastalık planladığınız hayata gölge düşürebilir. Özellikle bebek odalarını kuzey cephelerinden uzak tutmalısınız.
  iç mimar funda ceyhan

  *Tepeden aydınlatma yapmayın. Ve aydınlatma elemanının içindeki ampulü oturduğunuz yerden görülmeyecek şekilde ayarlayın.
  *Çok koyu renkleri bir arada bulundurmayın. Boğucu etki yaratırlar.

  Yüzde 80’i özel tasarım mobilya üreten mobilyanın başkenti Modoko, dekorasyonun sadece üst düzey gelir seviyesine hitap eden bir hizmet olmadığı düşüncesinden yola çıkarak pratik dekorasyon önerileri hazırladı.

  Herkesin rahat edebileceği, şık bir evde oturmayı hak ettiğine inanan Modoko, bunun uygun fiyata küçük detaylarla sağlanabileceğini açıkladı.

  “Dekorasyon benim neyime” demeyin. Herkes, içinde mutlu olacağı bir evde yaşamayı hak eder. Bu felsefeden yola çıkan Modoko Mobilyacılar Sitesi, ‘her keseye’ uygun pratik dekorasyon önerileri hazırladı. Bu öneriler sayesinde herkes, evini kendi zevkine göre dekore edebilir, üstelik minimum maliyetle.

  İşte evde rahatlıkla uygulanabilecek ve küçük detaylarla fark yaratacak pratik dekorasyon önerileri:

  • Herkes yaşam alanının zevkine göre ve hayallerine uygun olarak tasarımlamak ister. Bir evin dekorasyonunda en kolay atlanan detay ışıklandırmadır. Oysa aydınlatma öğeleri hem yaşam alanına sıcaklık katar, hem de dekoratif görünüm sağlar.

  • Renk seçiminde siyah ve beyazı baz olarak kullanmalısınız. Özellikle iyi bir kombinasyonla kullanıldığında hiçbir zaman modası geçmeyecektir. Üstelik bu baz renkler sabit kalarak moda olan veya hoşunuza giden tonları birlikte kullanabilirsiniz.

  • Çok fazla ve küçük aksesuarlar kullanmak evinizi dağınık gösterir, ayrıca gözünüzü yorar. Küçük ev aksesuarlarının yerine büyük boy yerde duran vazolar, büyük dolgun yer minderleri, ayaklı mumluklar tercih etmek bulunduğunuz mekânın daha şık görünmesini sağlayacaktır. Büyük ölçekli aksesuarlar kullanarak hem evinizde stil yaratmış olacaksınız, hem de çok fazla eşyaya para harcamamış olacaksınız. Evinizde üst üste duran aksesuar ve malzemeler sadece size yük olur. Bunların yerine gerçekten içinize sinen ve evinizin dekorasyonuna uyan eşyalar tercih etmelisiniz.

  • Herkesin evinde bulunabilecek standart sanat ürünlerini asla tercih etmeyiniz. Bunların yerine yaratıcılığınızı devreye sokabilirsiniz. Evinizde bulunan kartpostallardan yapacağınız kolaj bir tablo yapabilirsiniz. Ya da evinizde eskimiş atılacak objeleri değerlendirerek oluşturduğunuz bir aksesuar çok daha sıcak ve samimi bir görünüm yaratacaktır.

  Eskiyen kumaşları atmayın, perdeye yatırım yapın

  • Kanepe seçerken sade modelleri tercih edin, her dekorasyon tarzına uyum sağlayabilir. Zigzag yaylı, kuş tüylü ya da elyaf dolgulu bir kanepeyi 10-15 yıl kullanabilirsiniz.

  • Eğer salonunuzun en göze çarpan yerinde pencereleriniz bulunuyorsa, perdeye yatırım yapmak gerekiyor. Solmayan kumaşlar ve dayanıklı, kolay bozulmayan ve kullanışlı bir asma sistem seçmek bir ömür boyu sizi masraftan kurtaracak.

  • Eskiyen kumaşları atmayın. Eğer yeterince büyüklerse, bir süre sonra sıkılabileceğiniz koltuklarınızın yüzünü bu kumaşlarla yenileyebilirsiniz.

  Ahşap eşyaları boyayın, dekoratif örtüler dikin

  • Eski eşyalarınızdan kalan ahşap parçalar varsa, bunları da atmak yerine şık bir sehpaya, komodine hatta tepsiye dönüştürebilirsiniz.

  • Ahşap eşyalarınızı boyayabilir, dekoratif örtüler dikebilirsiniz. Her eve uyacak mobilya, modern mobilyadır. Evinizin değişme ihtimali varsa, sadece o eve göre mobilya seçmeyin.

  • Son olarak banyo… Kaliteli ve dayanıklı beyaz bir lavabo satın alırsanız, uzun yıllar sorunsuz kullanabilirsiniz. Şimdilerde çok moda olan cam ya da diğer sıra dışı formlar çok çekici olsa da modası çok çabuk geçebiliyor. Uzun vadede masraftan kaçınmak istiyorsanız, bu modelleri tercih etmeyin.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Bu dekorasyonlar çok güzel...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş