1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Defterdar İskender Çelebi'nin İdam Edilişi

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında asiye tarafından paylaşıldı.

 1. a

  asiye Yeni Üye

  defterdar iskender çelebi'nin idamı

  İbrahim Paşa veziriazam olduğu zaman defterdarlıkta İskender Çelebi bulunuyordu. İskender Çelebi, maliye işlerindeki bilgisiyle Sultan Süleyman’ın güvenini kazandığı gibi, pek büyük serveti ile de kendisine büyük bir nüfuz sağlamıştı. Ama, sağladığı bu nüfuz, kendisine birçok düşmanı da kazandırıyordu. Bunların başında İbrahim Paşa geliyordu.

  Daha sonra, İbrahim Paşa ile onun gözüne girmek isteyen Makkaş Ali adlı bir görevli, İskender Çelebi aleyhine bir tertibe girmiştir. Sağladıkları adamlar kanalıyla bir gece yola çıkmak üzere olan hazineyi bastırmışlar, yine onlar tarafından çıkarılan "hırsız var!" sesini bekleyen diğer adamlar koşturmuşlardır. Bunlar hazinenin bekçiliğiyle görevli otuz kişiyi tevkif etmişler, ağır bir işkence ve baskı sonucunda bu görevlilere, defterdar ile uyuşup hazineyi çalmayı düşündüklerini güya itiraf etmişlerdir. Bu tertibin sonucunda Defterdar İskender Çelebi hem görevden alınmış, hem de tüm malvarlığına el konulmuştur. Daha sonra da Kanuni Sultan Süleyman tarafından, idamına karar verilmiş ve şehrin çarşısında asılmıştır.  Defterdar İskender Çelebi’nin binlerce kölesi vardı, ama bu bir gösteriş arzusunun sonucu değildi. Çünkü bu kölelerden yetenekli olanlarını seçer, eğittirir ve devlet hizmetinde kullanırdı. Öyle ki; yetiştirdiği kölelerden yedisi vezirliğe ve veziriazamlığa yükselmişlerdir. Bunlardan biri de, Kanuni Süleyman’ın son veziriazamı Sokollu Mehmet Paşa’dır. Veziriazam "Makbul" İbrahim Paşa’nın kendisi de daha sonraları Kanuni tarafından idam ettirilmiştir.
   
 2. a

  alev Yeni Üye

  Paran mı var derdin var işte kim dost kim düşman bilemiyor insan
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş