1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Defterdar İskender Çelebi hayatı ve idamı

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Bin Murat Yeni Üye

  Defterdar İskender Çelebi Kimdir
  Defterdar İskender Çelebi hakkında bilgi

  Defterdar İskender Çelebi 16. yüzyılda yaşamış Osmanlı devlet adamıdır. Kanuni Sultan Süleyman devrinde büyük güç ve zenginlik kazanmıştır. Sanata önem vermiş ve devrin şairlerinin koruyucusu olmuştur.

  Defterhaneye çırak olarak girdi ve başdefterdarlığa kadar yükseldi. Kanuni devrinde Pargalı İbrahim Paşa'ya seraskerlik görevi verildiğinde, İskender Çelebi'ye de asker kethüdalığı görevi verildi ve devletin askerine ait bütün işleri ona emanet edildi.

  Sadrazam İbrahim Paşa ile arasında yakın bir dostluk vardı. Irakeyn Seferi sırasında aralarındaki ilişki bozuldu. Ordunun sevki esnasındaki bir takım yanlışlıklar ve zorluklar İskender Paşa’ya mal edildi. Pargalı'nın bir oyunu ile hazineyi taşıyan ekibe bir baskın yapıldığı ve İskender Paşa'nın hazineyi çaldığı süsü verildiği iddia edilir. İskender Paşa, 24 Ekim 1534'te azlettirildi, azlinden 4 ay 20 gün sonra Bağdat'ta Atpazarında astırılmak suretiyle idam ettirildi.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Defterdar İskender Çelebi'nin idamı hakkında bazı bilgiler.

  İbrahim Paşa veziriazam olduğu zaman defterdarlıkta İskender Çelebi bulunuyordu. İskender Çelebi, maliye işlerindeki bilgisiyle Sultan Süleyman’ın güvenini kazandığı gibi, pek büyük serveti ile de kendisine büyük bir nüfuz sağlamıştı. Ama, sağladığı bu nüfuz, kendisine birçok düşmanı da kazandırıyordu. Bunların başında İbrahim Paşa geliyordu.

  Daha sonra, İbrahim Paşa ile onun gözüne girmek isteyen Makkaş Ali adlı bir görevli, İskender Çelebi aleyhine bir tertibe girmiştir. Sağladıkları adamlar kanalıyla bir gece yola çıkmak üzere olan hazineyi bastırmışlar, yine onlar tarafından çıkarılan "hırsız var!" sesini bekleyen diğer adamlar koşturmuşlardır. Bunlar hazinenin bekçiliğiyle görevli otuz kişiyi tevkif etmişler, ağır bir işkence ve baskı sonucunda bu görevlilere, defterdar ile uyuşup hazineyi çalmayı düşündüklerini güya itiraf etmişlerdir. Bu tertibin sonucunda Defterdar İskender Çelebi hem görevden alınmış, hem de tüm malvarlığına el konulmuştur. Daha sonra da Kanuni Sultan Süleyman tarafından, idamına karar verilmiş ve şehrin çarşısında asılmıştır.  Defterdar İskender Çelebi’nin binlerce kölesi vardı, ama bu bir gösteriş arzusunun sonucu değildi. Çünkü bu kölelerden yetenekli olanlarını seçer, eğittirir ve devlet hizmetinde kullanırdı. Öyle ki; yetiştirdiği kölelerden yedisi vezirliğe ve veziriazamlığa yükselmişlerdir. Bunlardan biri de, Kanuni Süleyman’ın son veziriazamı Sokollu Mehmet Paşa’dır. Veziriazam "Makbul" İbrahim Paşa’nın kendisi de daha sonraları Kanuni tarafından idam ettirilmiştir.
   
 3. a

  ayla Yeni Üye

  iskender çelebi neden idam edildi?

  Sadrazam İbrahim Paşa ile arasında yakın bir dostluk vardı
  Irakeyn Seferi sırasında aralarındaki ilişki bozuldu. Ordunun sevki esnasındaki bir takım yanlışlıklar ve zorluklar İskender Paşa’ya mal edildi. Pargalı'nın bir oyunu ile hazineyi taşıyan ekibe bir baskın yapıldığı ve İskender Paşa'nın hazineyi çaldığı süsü verildiği iddia edilir İskender Paşa, 24 Ekim 1534'te azlettirildi, azlinden 4 ay 20 gün sonra Bağdat'ta Atpazarında astırılmak suretiyle idam ettirildi.
   
 4. s

  sailormoon Yeni Üye

  Zaten Pargalı İbrahim paşanın sonu bu olaydan sonra geliyor, o günden sonra Kanuni müthiş bir kin ile İbrahimin hata yapmasını bekliyor.
   
 5. f

  fadime Yeni Üye

  Tarihi olayı diziye farklı kurgulamışlar, aslında Çelebi gerçekten dürüst ve iyi bir devlet adamıydı.
   
 6. a

  alev Yeni Üye

  İbrahim paşa hırsından ne yapacağını şaşırıyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş