1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Daniel Rutherford (Daniel Rutherford Kimdir? - Daniel Rutherford Hakkında)

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Daniel Rutherford (Daniel Rutherford Kimdir? - Daniel Rutherford Hakkında) Daniel Rutherford
  Vikipedi[​IMG] özgür ansiklopedi Daniel Rutherford (d. 3 Kasım 1749 - ö. 15 Kasım 1819) İskoç kimyacı ve doktordur. 1772 yılında azot diğer bir adıyla nitrogen'in (Latince nitrum[​IMG] Yunanca "doğal soda"[​IMG] "genler"[​IMG] "şekillenmek" anlamında olan Nitron kelimesinden gelmektedir) izolasyonunda ün kazanmıştır.
  Edinburgh'ta doğan bilim adamı[​IMG] babası John Rutherford (1695–1779)'un tıp alanında profesör olduğu Edinburgh Üniversitesi'nde eğitim görmüştür. Öğrenci gibi[​IMG] 1772'de Azot izolasyonunu ve 1778'de oksijeni hayati hava olarak tanımlamıştır.
  Daniel Rutherford 1772'de azotu keşfettiğinde onu zararlı hava veya sabit hava olarak adlandırmıştır. Havanın belli bir oranının yanma olayında yer almadığı[​IMG] 18. yüzyıl kimyacıları tarafından iyi bilinmekteydi. Azot[​IMG] yaklaşık aynı tarihlerde Carl Wilhelm Scheele[​IMG] Henry Cavendish ve Joseph Priestley tarafından da araştırılmaktaydı.

   
 2. Nursena

  Nursena Admin

  Kimya alanında başarılı olan Doktor Daniel Azot ile ilgili çalışmalarını unutmak mümkünmü.
   
 3. M

  Mina Yeni Üye

  Üniversitede bilim adamlarının hayatlarını ezberlettirmişlerdi resmen bize Daniel Rutherford u oldukça iyi hatırlıyorum :)
   
 4. C

  Compagno Yeni Üye

  Ben bilmiyordum o yüzden faydalı bir çalışma olmuş :) Ayrıca ilerider uzay mekikleri gibi üstün teknoloji ürünü makinelerin yakıtı olacağı söylenen nitrojeni bulması önemli bir başarı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş