1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dana mı kesmeli Koyun mu?

Konu, 'Sosyal Konular' kısmında Ottoman tarafından paylaşıldı.

 1. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Kurban bayramına sayılı günler kala Büyükbaş hayvanların fiyatlarında aşırı bir sıçrama meydana geldi, kasaplarda ortalama kıymanın kilosu 40 TL üzerinde satılırken marketlerde etin iyi yerleri 60 TL ye kadar ulaşmakta, bu fiyat artışı ile birlikte canlı hayvan ise 27 TL civarında satılmaya başlandı, buna göre geçtiğimiz yıl 1000 TL hisse ile gireceğiniz hayvan bu yıl 1300 TL civarında ödemeniz gerekecek. Gerçekten de gerekecek mi? Bilinçli tüketici olduğumuz zaman ve olaylara duygusal değilde tepkisel yaklaştığımızda bu sorun ortadan kalkacaktır. Kurban ibadetini yapmak isteyen inananların bir çoğu hayvan alımlarında aldanmakta bazen aldıkları hayvanın etinin fiyatı kasaptan daha yüksek çıkmakta.
  Kurbanlıklar.jpg
  Kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat edilmeli?

  Öncelikle kurbanlık alırken hayvanın kurban özellikleri taşıması ve alışveriş esnasında kurbanlığın ederine alınması gerekiyor, bunun içinde yanınızda mutlaka işten anlayan birisi ile pazar yerine gitmeniz gerekmektedir. Kurbanı alınca iş bitmiyor, ortalama 15 gün önceden alınan hayvanlara bazı mal sahipleri yeterince özen göstermediğinde kurban günü hayvanının aşırı kilo kaybettiği gözlemlenmekte.

  Kurbanlık alırken hayvanların yağlı olmamasına ve sıkı olmasına dikkat etmelisiniz. Ahırlarda gezerken ahırların dibinde kireç varsa uzak durunuz hayvanlar hastalıklı olabilir. Yine ahırlar yada çadırların içinde çok fazla koku var ise tezekten ziyade daha ağır bir koku varsa ve çevresinde yemek artığı mevcutsa kesinlikle o çadırdan uzak durmanız gerekmektedir.

  Kurban'da en önemli olan olay özellikle dana alımında Dana'nın diş atıp atmamasıdır, bu nedenle ortaklarınızdan birisinin yada bir arkadaşınızın işten anlaması gerekmektedir. Koyun ve Keçi tarzında ise Keçinin bir yaşında, koyunun bir yaşını doldurmuş olması yada 6 aylık olup, bir yaşındaki gibi gösterişli olması şartı bulunduğundan alımlarda dikkat etmeniz önerilir.

  Deve kesiminde ülkemizde çok fazla talep olmadığından deve keseceklerin zaten alanında uzman olduğunu belirtmek isteriz. ( Deve 5 yaşını geçmiş olmalıdır ) Dana'da ise bu sınır 2 yaşını geçmiş olmalı ve dişinin kapak atma şartı aranmaktadır.

  Bu Kurban'da büyükbaş mı küçükbaş hayvan mı kesmeliyiz?
  Kurbanlık Keçi.jpg

  Büyükşehirlerde büyükbaş hayvan fiyatlarının yüksek olduğunu bilmeyen yoktur, görsel ve yazılı medya da yapılan haberlerde fiyatların şişirildiği açık ve net görülmekte. Kurbanlıkta dana etinin bereketli olduğunu bilinse de doğru alıp tekniği ile 1 hisselik dana alacağınıza Bayramın ikinci günü 3 koyun alabilir bunun yarısını bağışlar yarısını evinize götürüp eşiniz dostunuz ile yemek ile kalmayıp eti muhafaza bile edebilirsiniz. Küçükbaş kesecek olanlar ( keçi etini sevenler ) kesinlikle sadec yaprak ve ot ile beslenen Keçileri tercih etmeliler, keçi eti aslında kokmaz, ve güzeldir. Ekonomik olarak daha uygun olacaktır.

  Büyükbaşta ısrar eden Kurban sahipleri ise düve kesebilirler, düvenin eti hem yumuşak hemde lezzetli olmakla beraber daha uygun fiyata alınabilir.

  Şimdiden cenabı Allah yapacağınız ibadetleri ve Kurbanlarınızı kabul etsin, unutmayın İslam Peygamberi örnek insan Hz. Muhammed bir sözünde şöyle demiştir. " Müslüman aynı delikten iki defa sokulmaz " helal yollarla kazandığınız paraları güzel yolda ve hakkaniyet ile harcayarak belkide yapacağınız hayrın çoğalmasına ve daha çok etin fakire ulaşmasına sebep olacaksınız.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ben bu yıl 2 tane keçi almayı planlıyorum, bir tanesini kesip dağıtacağım bir tanesini de hanemde muhafaza ederek et ihtiyacımı karşılayacağım. Dana eti evet bereketli olacak ancak yüksek fiyat bereketini alacaktır.
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Koyun kesmistik zamaninda. Tabii aradaki farklari cok net bilmiyorum ancak önemli olan Allah rizasi icin kesmek ve hayvana en az aciyi yasatmaktir tabii ki..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş