1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Damat Rüstem Paşa Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Mevsim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mevsim Yeni Üye

  Tarihin gizemli sayfalarında kalmış Paşalardan olan Rüstem Paşa bulunduğu makama tabiri caizse tırnakları ile gelmiştir. Osmanlı veziri azamlarından olan şahsiyet bir çok kritik görevde yer almıştır.

  Damat Rüstem Paşa olarak bilinen, Rüstem Paşa Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultanın kocasıdır.1500 yılında Saraybosna yakınlarında doğan Rüstem Paşa sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamlarındandır.

  Damat Rüstem Paşa Enderun'da eğitimini görmüştür. Rüstem Paşa 1526 Mohaç Muharebesi'ne silahdar olarak katılmıştır.Rüstem Paşa Üstün yetenekleri dolayısıyla Sultan Süleyman'ın kısa sürede gözüne girmeyi başarmıştır. Sultan Süleyman Rüstem paşayı önce Diyarbakır beyliğine getirmiştir daha sonra Anadolu beylerbeyliğine getirmiştir.Rüstem Paşa Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan ile evlenmiştir bu nedenlede Damat Rüstem Paşa olarak anılmaktadır.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Murat

  Murat Yönetici

  Aksine çok zeki ve başarılı olan Paşa'yı tarih bize bildirmekte. Kısa süreli Veziri azam olsa da Devletin önemli işlerine imza atmıştır.
  [​IMG]
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş