1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dağ Tutma Tedavisi

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  3000 metre ve üzeri yüksekliklere çıkan kişilerde dağ tutması sorunu görülebilmektedir. Kimilerinde ise bu durum 2000 metre ve üzerinde de görülebilmektedir. Deniz seviyesinden 2000- 3000 metre yüksekliğe ani çıkan kişilerde görülen bu durum yayla göçü yaşayan kişilerinde sık karşılaştıkları durumlar arasında yer almaktadır.

  Dağ tutması sorunu yaşayanlar genel olarak 1500 metre yüksekliğe çıktıktan sonra belirtileri göstermeye başlar. Özellikle bebekler ve çocuklarda da bu durum karşılaşılan hassas durumlar arasında yer almaktadır. Baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma, halsizlik, takatsizlik, nefes darlığı, bulantı, kusma, iştahsızlık, uyku bozukluğu, nefes darlığı ve nabızda hızlanma karşılaşılan genel belirtiler arasında yer almaktadır.

  Su kaybı ile nefes darlığı çok şiddetli olmadığı taktirde dağ tutması sorunu 2-3 gün içerisinde düzelebilmektedir. Vücudun kaybettiği sıvı kaybı serum ile tamamlanmalı, hasta hareketleri azaltılmalı, hasat düşük rakımlara indirilmelidir. Şiddetli vakalarda oksijen desteğinin verildiği de olabilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş