1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Dadaşın Anlamı Nedir?

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Dadaş ne demektir
  Dadaş kime denir manası nedir
  Dadaş ne anlama gelir


  Dadaş ne demek?

  Dadaş kelimesi değişik anlam ve şekillerde yorumlanmıştır. Kimine göre; mert, cesur, özü sözü doğru zalimin karşısında, mazlumun yanında olan merhametli, yiğit biridir. Kimilerine göre; erkek kardeş, ağabeyi, cesur, yiğit, tüm erdemleri kendisinde toplamış mükemmel bir insandır. Bazılarına göre de. bar tutan, at binen, cirit atan, kabadayı, tığ gibi bir delikanlıdır."

  Erzurum, dadaş ve bar bir biriyle yoğrulmuş tek sözcük gibidir. Bu sözcüklerden biri kullanıldığında hemen diğerleri hatıra gelir.

  Dadaşlık, öyle rastgele kazanılmış bir sanat veya meslek değil, bazı müstesna şahsiyetlerde görülen; "efendilik" gibi fıtrî bir ruh asaletidir. Bu düşünceden baktığımızda tarihî bir misyona sahip olan dadaş, "Zaman zaman serhat boylarının bekçisi, âcizin. yoksulun, kimsesizin hamisi, eli ve sofrası açık mert bir köylü, bir esnaf, camilerimizin imanlı, toksözlü, nur yüzlü vaizi, siyasî hayatın medeni cesaretini nefsinde toplamış cesur bir hatip, yiğit bir kumandan, vazifesini namus bilen bir memur, bir öğretmen ... Kendisini ailesine ve çocuklarına vakvetmiş Erzurumlu bir ana veya babadır."

  Dadaş, aile içinde ve dışında herkesin saygınlığını kazanmış, her konuda kendine güven duyulan, sofrası eşe, dosta, yoksula, düşküne açık iyi bir aile reisidir.
   
 2. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  Erzurumlu dadaşlar severim dadaşları
   
 3. M

  Misafir Misafir

 4. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Erzurumlulara neden Dadaş derler
   
 5. dadaş demek karındaş yani kardeş demek anlamına gelir herkeze kardes gözüyle bakar sahip çıkar bulundugu ortamı namusu bilip sahiplenir
   
 6. B

  Babet Yeni Üye

  Genelde zaten dadaş diye nedense Erzurumlulara derler
   
 7. h

  hakamn Misafir

  çünkü erzurumlular dadaş olur
   
 8. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Dadas kelimesini duyunca aklima ilk erzurum geliyor zatenn.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş