1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cumhuriyetten Önce Türklerde Giyim Nasıldı

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Cumhuriyetten Önce Giyim Nasıldı Giyinme Hakkında Bilgi
  Cumhuriyet Öncesi Giyim Nasıldı


  Atatürk, Türk milletinin her alanda olduğu gibi, giyim konusunda da çağa ayak uydurmasını istiyordu. Bununla ilgili İnkılaplar yaparak halka yeni giyim tarzını bizzet kendisi gösterek öğretti.

  25 Kasım 1925 tarihinde "şapka Giyilmesi Hakkında Kanun" kabul edildi. Kadınların çarşaf ve peçeyi atarak modern kıyafetleri benimsemeleri, zaman içinde hiçbir zorlama olmadan gerçekleşmiştir.

  1934 yılında çıkarılan bir başka kanunla da din adamlarının ibadet yerleri dışında dinî kıyafetlerle gezmeleri yasaklandı, Ancak dinî görevlilerin en yetkili kişileri, bunun dışında bırakıldı. Kıyafette değişiklik, toplumda birlik ve beraberliği güçlendirdi. Ayrıca, Türk milletine modern bir dış görünüm kazandırdı.
   
 2. K

  Kurban Yeni Üye

  Cumhiriyetten önce giyim tarzında cübbe sarık ve çarşaf vardı
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Cumhuriyetten önce çeşitli giyim tarzları vardı, ancak kılık kıyafet devrimi ile insanlar elbiselerini çeşit çeşit giymeye sektörü zengin etmeye başladılar, bu bozulma son 30 senedir ise çok fena oldu insanlar tüm kazançlarını gardolabına yatırmakta.
   
 4. a

  alev Yeni Üye

  Cumhuriyetin ilanı ile giyim tarzları büyük oranda değişikliğe uğradı
   
 5. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Cumhuriyetten önce en azından daha edepli giyiniyordu insanlar
   
 6. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Eskiden buyuk ihtimalle giyimden öte insanin ne konustugunun önemi vardi, artik insanlar ust basa bakip yargiliyor insanlari.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş