1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cuma Namazının Kılınış Tablosu

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Müslümanların her hafta hep birlikte kıldığı ve Kuran'da adı geçen Cuma Namazı, her haftanın Cuma günü öğle vaktinde cemaatle kılınması farz olan iki rekatlık değerli bir namazdır. Cumaları yine farz olarak Namazdan önce İmam tarafından hutbe okunur.

  Hazreti Muhammed bir sözünde "Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem o gün Cennet'e konulmuş, o gün Cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de o gün kopacaktır." diye söylemiştir.

  Cuma Namazı 4 Rekat ilk sünnet 2 rekat farz 4 rekat son sünnet olmak üzere 10 rekat üzere kılınır.

  Cuma namazının ilk ve son sünnetinin 4 rekatlık kılınışı ve 2 rekat farzı okunacak sureler ile birlikte aşağıdaki tabloda anlatılmıştır.

  Cuma namazının ilk sünneti kılındıktan sonra cami içinde iç ezan dediğimiz ezan okunur ve imam minbere çıkarak hutbeyi okur. Hutbeden sonra namazın iki rekat olan farzı kılınır.
  Cumanın Kılınışı.jpg

  Cuma namazının farzını eda edildikten sonra 4 rekat son sünnet kılınır. Cuma namazının 4 rekatlık son sünneti ilk sünnetin kılınışı aynıdır.

  Allah Cuma'nızı mübarek eylesin.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş