1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cuma Müezzinliğinin Yapılışı Nasıl?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  Cuma Namazı Müezzinliği Nasıl Yapılır
  Cuma Müezzinliği Nasıl Yapılır?
  Müezzinlik nasıl yapılır?


  1-Cuma ezanı okunduktan ve ezan duası yapıldıktan sonra,(mikrofonla veya yok ise mikrofonsuz) ''Salati sünnetil Cum'a,Allahümme Salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed'' diye anons yapılır.

  2-Dört rekat Cumanın ilk sünneti kılınır;imamın sünneti bitirmesini müteakip;Euzu Besmele çekerek,''İnnallahe ve melaiketehû yusallûne alennebiyyiYa eyyühellezîne amenû,sallû aleyhi vesellimu teslima''(Ahzab suresi 56ayet) ayeti okunur ve ardından sesli olarak,''Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed'' diye salavat getirilirBu arada imam minbere çıkmaktadır.

  3-İmam minberdeki yerini alıp,oturunca,müezzin ayağa kalkar ve iç ezan dediğimiz ezanı okur.Sonunda imam hutbe için ayağa kalkar,müezzin oturur.

  4-Hutbe bitince,müezzin tekrar kalkıp,kamet getirir ve Cuma namazı kılınır.

  5-Farz namazın sonunda müezzin,her namazdan sonra okunan ''Allahümme entes selâmü ve minkes selâm,tebarekte ya zel celâli vel ikram''ı okur Ardından diğer nafileler kılınır

  6-En son kılınan iki rekat vaktin sünneti de tamamlanınca,müezzin her namazın sonundaki tesbihatın aynısını yaparYani;''Sübhanallahi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekberVelâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm''

  7-Burada Ayetel Kürsi, içinden okunur ve ardından tesbihat yapılır33 Sübhanallah,33 Elhamdü lillah,33 Allahü ekber.

  8-Tesbihatın bitirilmesi ve dua.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Cuma günü müezzinliğini işin ehli ve görevlisi yapmalı, son zamanlarda camilerde dikkatimi çekiyor, müftülük 3,5 kuruş para toplamak için cami görevlisinin bir tanesini başka yere gönderiyor, Ankara/ Mamak bölgesinde bu uygulamaya şahit oldum, hem yetersiz din görevlisi var hemde onları alıp bir yerlere gönderiyorsunuz. Yetersizlik personel bazında olsa keşke..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş