1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cuma günü yapılmaması gerekenler nelerdir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Bildiğiniz gibi Cuma günü Müslümanlar için bayramdır, Din kardeşleri ile inananlar aynı mescitte buluşur hep birlikte alemlerin Rabbine yönelir ve ibadet ederler. Peki bir Müslüman Cuma gününe nasıl hazırlanmalı?
  [​IMG]
  Cuma günü Perşembe akşamı ile birlikte başlar, ve bilirsiniz Sela okunur, işte bu bağlamda Sabah Namazına kalkan kardeşlerimiz Namazını eda ettikten sonra güzelce Yasin Suresi veya Kuran-ı Kerim'den Sureler okuyabilir, sonrasında hanımında rica ederek en güzel elbiselerini ütületerek randevuya hazırlığın ilk ayağını tamamlamış olur. Cuma günü tırnak bakımı, ve diğer tıraş ve temizlikler yapılır, ardından güzelce Cuma gününe özel banyosunu yapar, gusül alarak abdestli bir şekilde Camiye gidilir, tabi burada en güzel takılarınızı takın ve kokular sürülebilirsiniz.

  Cumaya giderken ihtiyaç sahiplerine sadaka vermek çok güzel bir alışkanlıktır, özellikle bu gün hayır yapmak çok önemlidir, yolda diğer inananlar ile selamlaşmak ve hal hatır sormak Müslümanca bir davranış olacaktır.

  Cuma günü Cami içinde en ön safta bulunmak ve vaaz dinlemek çok faziletli bir iştir. Cuma Namazı bittikten sonra güzelce çevrenizdeki İnsanlarla sohbet edebilir ve işinizin başına dönebilirsiniz. Cuma gününü hakkı ile yaşamak gerekir. Bunun için Peygamberimizin hayatına ve Kuran-ı Kerime bakabilirsiniz. Allah Cuma'mızı mübarek kılsın. Amin.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş