1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

çörek Otu ile Zayıflama

Konu, 'Şifalı Bitkiler' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Bildiginiz gibi Çörek otunun faydaları çoktur , bu günlerde çörek otu ile zayıflama deneyenlerin sayısı hiç azımsanmayacak kadar çogaldı.

  Peki çöre otu ile nasıl zayıflanır ? bundan önce çörek otunun nelere iyi geldigini ögrenelim.


  [​IMG]
  Çörek otunun genel faydaları şöyle sıralanabilir:

  •Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir.

  •İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir.

  •Kan şekerini düşürür.

  •Damar hastalıklarını önler.

  •Hazmı kolaylaştırır.

  •Vücuttaki zehirleri süzerek atar.

  •İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.

  •Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

  •Alerjiyi önler.

  •Savunma sistemini dengeler.

  •Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.

  Çörek otu nedir? Nasıl yetişir? Çörek otu neye yarar? Çörek otunun diğer faydaları hakkındaki yazımız için tıklayın: Çörek otunun faydaları

  Çörek otu nasıl kullanılır?

  Çörek otu çeşitki şekillerde kullanılabilir. Değişik kürleri mevcuttur. Çörek otunu nasıl kullanmalaıyım diyenler için yazımız: Çörek otu nasıl kullanılır?

  Çörek otu zayıflatır mı?

  Herbalist Ömer Coşkun çörek otu ile zayıflama konusunda şu tavsiyede bulunuyor:

  Zayıflamanın en güzel yolu günde üc defa aç karnına, yani yemeklerden yarım saat önce bir tatlı kaşığı çörek otu yemektir.

  Hastalığı ne olursa olsun, insanlar çörek otunu kürler halinde (örneğin 21 gün) bir tatlı kaşığı yemelidir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  çörek otunun hikmeti oldukça fazla denemekte fayda olduğunu düşünüyorum.
   
 3. g

  gulemben Yeni Üye

  2. (3986)- Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki çörek otunda onun için bir deva bulunmasın." [Buhârî, Tıbb 7; Müslim, Selam 89, (2215); Tirmizî, Tıbb 5, (2042), 22, (2071).>

  AÇIKLAMA:

  Bu hadiste, dilimizde çörek otu dediğimiz siyah habbenin ölüm dışında bütün hastalıklara şifa vereceği beyan edilmektedir. Hadis muhtelif vecihlerde gelmiştir. İbnu Hacer, hadisin bir vechinde yer alan -çok hapşırma ile gelen nezleye nasıl kullanılacağı hususundaki- bir açıklamayı merfu rivayetten bulduğunu kaydeder:

  "Çörek otu ayıklanır incecik dövülür, zeytin yağıyla karıştırılıp burna üçer damla damlatılır." Bir diğer rivayetin açıklaması hangi hastalık için olduğu tasrih edilmeden yapılmaktadır. Şöyle denir:

  "Dendi ki: "Siyah habbe nedir?" Şu cevabı verdi: "Şûnîz'dir" Tekrar sordu: "Onu nasıl kullanacağım?" dedi ki: "Yirmibir adet çörek otu tanesi alırsın, bir beze bağlarsın. Sonra bir suya koyup bir gece bekletirsin. Sabah olunca burnun sağ deliğine bir damla, sol deliğine iki damla damlatırsın. Ertesi günü sağ burun deliğine iki damla, sol deliğe bir damla. Üçüncü gün sağ deliğe bir, sol deliğe iki damla damlatırsın." İbnu Hacer açıklamasına devam eder:

  "Bu beyandan varılan sonuç şudur: "Çörek otunun her derde deva olmasının ma'nâsı, her hastalık için tek başına aynı şekilde kullanılması demek değildir. Aksine, bazan olur tek başına kullanılır, bazan olur mürekkep olarak kullanılır, bazan dövülüp inceltilmiş, bazan da dövülmemiş olarak kullanılır. Zaman olur yenilerek, içilerek, damlatılarak ve sarılarak vs. çeşitli şekillerde kullanılır.

  Hadiste geçen "her hastalığa" tabirini bazı âlimler pek mutlak bularak "onunla tedavi kabul eden..." diye kayıtlamak istemişler ve: "Çünkü o, soğuk hastalıklara iyi gelir, hararetli hastalıklara değil..." demişlerdir.

  Hadis şârihleri burada teferruatına girmeyeceğimiz bir kısım açıklamalar yaparak, hadisin bütün hastalıklara şâmil olan âmm hükmünü "bir kısım hastalıklara" diye tahsis etmeyi uygun görürler. Hatta Ebu Bekr İbnu'l-Arabî bile bu görüşe katılır ve der ki:

  "Tabibler nezdinde bal, bütün hastalıklara şifa olma yönüyle çörek otundan çok ileride yer alır, buna rağmen öyle hastalıklar var ki, onlara yakalananlar bal yiyecek olsalar ondan zarara uğrarlar. Bal hakkındaki فِهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ "Onda insanlara şifa vardır" (Nahl 69) âyetinden murad, ekseri ve galib durum olursa, çörek otu hakkında gelen mutlak ifadeyi de "ekseri durum" diye tevil etmemiz evla olur."

  Hadisin âmm olan hükmünü bu şekilde tahsis taraftarı olmayanlardan İbnu Ebî Cemre de şunu söyler:

  "Âlimler bu hadis hakkında ileri geri konuşup, âmm hükmünü tahsis ettiler ve hadisi tıbb ve tecrübe ehlinin sözleriyle izaha yeltendiler. Bunu yapanların hatası açıktır. Zira biz, tabiblerin sözlerini tasdik edecek olursak ilimlerinin temelini zann-ı galibe dayanan tecrübe teşkil eden kimseleri esas almış oluruz. Şurası muhakkak ki, hevadan konuşmayan Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı tasdik etmek, onların kelamını kabulden evlâdır."

  İbnu Hacer, bu farklı görüşleri kaydettikten sonra münakaşayı şöyle bağlar: "Çörek otunu tek başına, tek tarzda değil, farklı terkibler ve çeşitli şekillerde almanın kastedilmiş olacağını göstererek, ma'nâsının âmm olmasının esas olduğunu belirttik. Hadisin ma'nâsına böyle yaklaşmanın herhangi bir mahzuru yoktur, hadisin zahirinden çıkma da mevzubahis değildir."

  Esasen Resulullah, hiçbir ilacın hiçbir hastalığa kesin deva vereceğini vaadetmiyor, daha önce de geçtiği üzere "Allah'ın izni"yle kayıtlıyor. Sadedinde olduğumuz çörek otunun dahi, -İbnu Hacer'in de belirttiği gibi dozajını, terkibini alınış tarzını tesbit edebildiğimiz takdirde- bu çeşit ifadelerde tekid maksadı da bulunmakla beraber "Bütün hastalıklar için" demede bir mahzur olmamalıdır. Madem hadis âmmdır, öyleyse ülemânın belirttiği kayıtlar çerçevesinde bütün hastalıklar için çörek otunun az veya çok tedavi edici bir tesirinin varlığını kabul etmemiz daha uygundur. Zira O (aleyhissalâtu vesselâm), her ne söylemişse haktır, gerçektir, mübalağa ve mücâzefeden berîdir.

  (İbrahim Canan, Kütüb-ü Sitte Tercüme ve Şerhi)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
   
 4. Nursena

  Nursena Admin

  Çörek otu ile zayiflama hakkında yeterli bilgi var.
  Çörek otunun özellliklerinde zayıflatıcı maddeleride görebiliriz.
  Çörek otunun zarararinı görmedim ama olabilirde. Çörek otunun zararari ve faydaları arasında bir kıyas faydasının çok olduğuna şahitliktir.
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Çörek otu gerçekten şifa deposu, bu durumda çörek otunun tüketimine önem vermek gerekiyor.
   
 6. N

  Nursultan Yeni Üye

  Çörek otu binbir derde deva aynı zamanda zayıflama amaçlı kullananlarda sonuç almışlardır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş