1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çölyak Hastalığı

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Çölyak hastalığı ince bağırsaklarda bir emilim hastalığı olarak bilinmektedir. Çölyak hastaları buğday, arpa, çavdar, yulafta bulunan kepek adlı proteinin tolere edilememesi sonucunda bu hastalığa yakalanmaktadırlar. Hemen hemen her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Çocuklarda genel olarak kakalarda meydana gelen yağlanma ile teşhis edilebilir. Şüpheli vaka durumlarında kan testleri ve endoskopi aracılığı ile kesin tanı konulabilmektedir.

  Erişkinlerde kansızlık belirtisi gösteren hastalık; erken yaşlarda kemik erimesi ve karaciğer enzimlerinde bozulma şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Çocuk yaşta büyüme yavaşlığı, gelişmede gerilik, karın ağrısı ve şişlik, ishal,i kansızlık, huzursuzluk ya da sinirlilik gibi belirtiler verebilir.

  Sebep ortadan kaldırıldığı zaman ya da önlendiğinde ; hastalığın meydana getirdiği eksiklikler giderildiğinde tedavi aşamasına geçme işlem uygulaması gerçekleştirilmiş olur. Hastalık oluşumda alerjiye sebep olan gluten maddesi içeren yiyecek tüketimlerinden sakınmak gerekmektedir. Çocuklarda kusma, ishal, gelişme geriliği, karın ağrısı, zayıflama, iştahsızlık, adale erimesi, zayıflama, karın şişliği, kansızlık ve vitaminsizlik gibi eksiklikleri giderme açısından sağlıklı diyete uyulmalıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş