1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çok Fazla Su Tüketmek Zararlı Mı?

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi ve organların görevlerini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için öncelikle her gün yeterli miktarda su tüketmemiz önem arz eden bir konu yapıldığı taktirde fayda sağlayıcı rol oynamaktadır. Uzmanların önerileri günde 8 su bardağı su içilmesi düzenli egzersiz yapmanız durumunda bu miktarı arttırmanız gerekmektedir. Çok fazla su tüketmenin ise bazı zararları bulunmaktadır. Özellikle kısa süre içerisinde aşırı derecede su içmek oldukça tehlikeli olmakla beraber hayati riskler taşımaktadır. Kısa sürede fazla su tüketmenin en tehlikeli etkisi, kandaki sodyum seviyesinin aşırı derecede azalması ile suyun kandan çıkarak hücrelere nüfus etmeye sebep olması olarak bilinmektedir.

  Kısa Sürede Aşırı Su İçmenin Zararları Nelerdir?
  Yeterli miktarda su tüketmek ne kadar önemliyse kısa zamanda aşırı derecede fazla su tüketmekte o kadar zararlı ve tehlikelidir. Bir anda aşırı derecede su içmenin en tehlikeli sonucu, ”hyponatremia” adı verilen bir sorundur. Hyponatremia kısaca aşırı su tüketiminin yüzünden kandaki sodyum ve elektrolit seviyelerinin birden düşmesi olarak bilinmektedir. Eğer böbreklerin işleyebileceğinden çok daha fazla su içerseniz fazla su kandan ayrılarak beyin hücrelerine sızarak nöbet geçirmenize neden olabilmektedir.

  Çok aşırı derecede su içmenin bir diğer olumsuz etkisi ise kan hacmini yükselttiği için kanı işleyen damarlar ve kalbin üzerindeki yükü çoğaltmasıdır.
  Su ihtiyacının, kişinin fiziksel aktivitesine, sağlık koşullarına, yaşına ve kilosuna bağlı olarak farklılık gösterebildiğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Belki sizin vücudunuz diğer insanlardan daha çok suya gerek duyduğu için, gün içerisinde daha çok su içiyorsunuz. Vücudunuzun ne kadar suya gereksinim duyduğunu tam olarak öğrenmek için bir uzman kontrolünde kemik, kas ve su ölçümü analizi gerçekleştirmeniz en güvenilir yol olacaktır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Her şeyin fazlası zararlıdır, fazla su içerseniz zehirlersiniz kendinizi, kararında içmek gerekir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş