1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocukları Hastalıklardan Koruyacak Kurallar Nelerdir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Yalnız Kalpler tarafından paylaşıldı.

 1. Y

  Yalnız Kalpler Misafir

  Kış aylarında soğuk havaların etkisi ile bulaşıcı hastalıklar artmakta ve çocuklar sık sık rahatsızlanmaktadırlar. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

  *Anne sütü bebeklerin vücudundaki savunma sisteminin görevini güçlendiren en önemli etkenlerden birisidir. Bebeklerin özellikle ilk yılları yaşamlarının en zayıf dönemleri olarak bilinmektedir. Çocuk 2 yaşını geçtikten sonra bağışıklık sistemi güçlenmektedir.

  *Sağlıklı beslenmenin altın kural olduğu gerçeğini düşünerek bu kurala özen göstermeniz gerekmektedir.

  *Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için 4 temel gereksini*me ihtiyaç bulunmaktadır. Bunlar arasında; yeterli uyku, dengeli beslenme, aktif bir yaşam ve mutluluk yer almaktadır.
  Bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk kural sağlıklı beslenmedir. Çocuğun her besin grubundan dengeli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Abur cubur ve fast food tarzı gıdalardan uzak durulması gerekliliği birinci kuraldır ve asla ihmal edilmemelidir.

  *Uyku kalitesinin önemi de yadsınmamalıdır. Düzenli ve yeterli uyku güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Yeni doğan bebeklerin günde 12- 23 saat uyuması gerekirken çocuk büyüdükçe uyku saatlerinde azalma görülmektedir.

  Çocuğun uyuduğu saatlerde ortamın ısısına, yatağın rahatlığına, yatağın rahat olup olmadığına dikkat edilmelidir.

  Çocukların enerjilerini doğru fiziksel aktivitelerle destekleme yönünde onlara rehberlik edilmelidir.

  *Ona mutlu bir aile ortamı sağlanmalıdır.

  Mutlu yaşam da sağlığı olumlu etkilemektedir. Son dönemlerde psikolojinin bağışık*lık sistemi üzerine önemli etkileri tespit edilmiştir. Çocuklarda mutlu yaşam da ancak ve ancak mutlu bir aileye sahip olmakla mümkündür. Çocuğun sağlıklı bir yaşam sürmesi için de anne baba*lara önemli görevler düşmektedir.

  *Aşağıda sayacağım yanlışlardan da kaçınmanız gerekmektedir.

  -Kontrolsüz ilaç kullanımı çocuk*ları olumsuz etkilemektedir. Bu duruma oldukça özen gösterilmelidir. 0-6 yaş aralığındaki çocuklara 6 yaşına kadar nezle ilaçları kesinlikle verilmemelidir.
  -Yapılan ikinci yanlış da çocuğa aşı yaptırılmaması gerektiğini düşünmektir. Aşı yaptırıldıktan sonra çocuğunuz hasta olmadığı sürece aşı çocuğunuzu koruyucu etkide bulunmaktadır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş