1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocukları hastalıklardan korumanın yolları

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Ebrar tarafından paylaşıldı.

 1. E

  Ebrar Bölüm Yöneticisi

  Havaların soğuması ile birlikte grip, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu ve sinüzit gibi hastalıklar ortaya çıkmaya başladı.

  [​IMG]


  Okulların açılması ve havaların serinlemesiyle birlikte çocuklar için de hastalık dönemi başladı. Özellikle okula yeni başlayan, bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş çocuklar bu günlerde sürekli rahatsızlanıyor. Sürekli kapalı ortamda bulunmanın da etkisiyle mikroplar tüm sınıfa ve anne babalara
  yayılıyor. El yıkama alışkanlığını da tam olarak kazanmamış olan bu çocuklar için kaptığı mikrobu etkisiz hale getirebilmek çok zor. Asıl önemli olan hastalığı oluşmadan engelleyebilmektir.
  Çocukları hastalıklardan korumanın yolları şöyledir:


  1) Çocuklarınıza genel hijyen kurallarına uymalarını ve sık sık ellerini yıkamalarını öğretin.

  2) Özellikle sonbahar ve kış aylarında çok kalabalık ortamlara gitmeyin. Çocuğunuzun gireceği kalabalık ortamların yeterince havalanmasını sağlayın.


  3) Beslenmelerine özen gösterin. Protein, karbonhidrat ve yağlardan dengeli bir şekilde yedirilmelidir. Meyve ve sebze tüketiminin yanı sıra diyetlerinde haftada 1–2 defa balık bulunması gerekiyor.


  4) Çocuğunuzun bulunduğu ortamda sigara içilmesine izin vermeyin. Sigara, çocuklarının solunum sistemlerinde mikropların dışarı atılmasını sağlayan mekanizmayı bozuyor.


  5) Aşılarını zamanında yaptırın. Aşılar, bağışıklık sisteminin mikroplara karşı her zaman hazırlıklı olmasını sağlıyor.


  6) Süt çocukluğu döneminde mutlaka emzirin.


  7) Sonbaharda grip aşısı yaptırın.


  8) Çocuğunuzu mümkün olduğu kadar abur cuburdan uzak tutun. Eğer yiyorsa da mutlaka sınırlar koyun.


  9) Yüksek ateş ve bulaşıcı bir hastalığı olan çocuğunuzu doktorun önerisiyle okula göndermeyin.


  10) Öksürük veya burun akıntısı gibi durumlarda okula göndermemek yerine çocuğa virüsü yayabilecek hareketlerden kaçınmayı öğretin. Hapşırırken ve öksürürken elleriyle değil mendille ağız kapama.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş