1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklardaki öksürüğün Sebepleri

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Ebrar tarafından paylaşıldı.

 1. E

  Ebrar Bölüm Yöneticisi

  Okul döneminde çocuklar sık sık öksürüğe yakalanıyorlar acaba bu öksürüğün nedeni nedir ve çocuklar neden en ufak bir üşütmede öksürmeye başlıyorlar. Evde ve okulda çocukların öksürüğe yakalanmaması için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?
  [​IMG]

  Öksürüğün nedenlerinin başında sigara dumanı yutma, evdeki toz ve akarlar gibi allerjen maddeler, evcil hayvanlar da ısrarcı öksürük sebeplerinin başında yer almaktadır. Çocuklarda görülen öksürük bir kaç hafta sürebilmektedir.Bu sebeple öncelik öksürüğün kaynağının bulunmasıdır.Öksürüğün nedeni belirlendikten sonra buna uygun tıbbi tedavi uygulanması gerekmektedir.İnatçı ve sıra dışı öksürükleri olanların, özellikle çocukların %7-15’inde rastlanan çocukluk çağı astımı açısından, çocuk alerji uzmanları tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.


  Çocukta görülen öksürük 15 günden uzun sürerse geceleri artan ardışık şiddetli kuru öksürük nöbetleri özellikle 6 ayın altında ve 8 yaşın üstündeki bebek ve çocuklarda boğmacayı da düşündürmelidir.


  Çocuklarda öksürükle beraber görülen Ateş, halsizlik, iştahsızlık, nefes darlığı, karın veya göğüs ağrısı, kusma gibi belirtiler zatürreyi akla getirir bu sebeple zaman kaybetmeden hemen bir çocuk doktoruna görülmelidir.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş