1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklardaki Alerjik Hastalıkların 10 Farklı Sebebi

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Çocuklarda özellikle erken çocukluk döneminde birtakım madde ve nesnelere karşı alerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir. Yaşam süreci devam ederken bebeğin maruz kaldığı madde ve besin maddeleri göz önüne alınarak ortaya çıkan bu alerjik maddeler bebeğinizin sağlığında kimi zaman ciddi boyutta problem oluşturabilmektedir. Peki bu alerjilerin nelerden kaynaklandığı hakkında bilgi edinerek önlem almaya ne dersiniz? Bunun için aşağıda eklemiş olduğum alerjik sebepleri okuyarak gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

  Atopik Dermatit (Bebek Egzaması)
  Çocuklarda en erken dönemde ortaya çıkan alerjik hastalık olarak bilinen bebek egzaması bebeklerin ilk aylarında genellikle yüzde bazen boyunda ya da kollarda kaşıntılı ve kuru lezyonlar şeklinde görülmektedir. İnek sütü gibi besinlere karşı alerji bu çocuklarda sık görülmektedir.


  Böcek Alerjisi
  Arı, sivrisinek, hamam böceği gibi.

  Hayvan Alerjisi
  Kedi, köpek, kuş alerjileri gibi.


  İlaç Alerjisi
  Çocuklarda nadir görülen ilaç alerjisi çoğu zaman antibiyotikler sonrasında ortaya çıkmaktadır.

  Alerjik Bronşial Astım
  Kriz halinde öksürük, hışıltı ve solunum sıkıntısı ile seyretmektedir. Çocuk yaş grubunda görülme sıklığı %3-8 arasındadır.

  Gıda Alerjisi
  Yine erken yaşlarda görülebilen alerjik tablolar arasında yer almaktadır. En sık inek sütü, yumurta, tahıl, fındık-fıstık gibi gıdalardan kaynaklanmaktadır.

  Alerjik Rinit (Alerjik Mevsimsel Nezle)
  Çocuklarda en sık görülen alerjik hastalık olarak bilinmektedir. Ot, ağaç ve çiçek polenlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İlkbaharda göz ve burunda sulanma, kaşıntı, hapşırık, geniz akıntısı şeklinde bulgu vermektedir.

  Anafilaksi
  Ölüme neden olabilecek en ciddi alerjik tablo olarak bilinen ilaç, böcek ya da besin alerjileridir.

  Ürtiker
  Acil durum arz eden, vücudun genelinde deride farlı büyüklükte, sıcak, pembe renkli büyük döküntüler şeklinde görülmektedir.

  Diğer Alerjik Durumlar
  Lateks (plastik oyuncak, balon, eldiven) alerjisi
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş