1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında halmin tarafından paylaşıldı.

 1. h

  halmin Yeni Üye

  Enfeksiyona Bağlı Çocuk Hastalıkları Hangileridir ?
  Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları Tedavisi
  Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları Nasıl Önlenir ?


  Kış mevsimi boyunca çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlar solunum yolu enfeksiyonlarıdır.
  Solunum yolumuz burnumuzun ucundan bronşlarımızın en son noktası olan alveol dediğimiz kanımızın oksijenlenmesini sağlayan yere kadar olan hava sütunudur. Nasıl derimiz vücudumuzun dış yüzeyini kaplamışsa bu hava yolunun her yerini bir hücre tabakası ile kaplanmıştır. Bu hücreler sürekli salgı yaparak hava yolunu nemli tutar, hücrelerin üzerlerindeki titrek tüylerde buraya gelen yabancı maddeleri dışarı atar. Ayrıca salgıladıkları sıvının içinde bir çok antikor, akyuvar vb vardır ve solunum yolunu enfeksiyonlara karşı korur.

  Çocukta basit bir griple başlayıp ağır zatürre veya kanda bakteriyel enfeksiyonlara doğru ilerleme varsa, doktorlar genellikle endişelenir. Sık görülmeyen enfeksiyonlar veya zamanla enfeksiyon sayısının artması diğer uyarıcı bulgulardır.
  [​IMG]
  Bazı çocuklar neden normalden daha sık enfeksiyon geçirirler?

  Bazan kreşte bulunmak veya sigara dumanına maruz kalmak gibi enfeksiyon sıklığını çocuğun bulunduğu ortamla açıklamak mümkündür. Kreşlerde, A.B.D. deki rakamlara göre çocukların 2/3 ü yılda 60 günden fazla süreleri hasta olarak geçirmektedir. Bu olağandır; çünkü çocuklar enfeksiyonu birbirlerine bulaştırırlar. Ağızlarından ve burunlarından enfeksiyon çevreye yayılır. Çocuklar birbirlerine ve oyuncaklara dokunurlar. Erişkinler çok daha az oranda birbirlerinin enfeksiyonlarına maruz kalırlar.

  Sigara dumanına maruz kalmak ( pasif sigara içimi ) çocuklarda burun akıntısı ve hırıltı (hışıltılı solunum) nedeni olabilir. Son yıllarda annelerin sigara alışkanlığı artış gösterdiği için çocukların solunum yolu enfeksiyonlarında pasif sigara içimi de giderek daha sık bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca pasif sigara içimi astım ile de ilişkilendirilmektedir.


  Özel sağlık sorunları tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabilir mi?

  Sinüsler veya östaki borularındaki yapısal değişiklikler çocuklarda tekrarlayan enfeksiyonların sık bir nedenidir. Yapısal değişikliklerden kasıt kafatası, kulaklar ve sinüslerin kemik kısımlarındaki değişikliklerdir. Bu farklılıklar kalıtsal olabilir. Bazı farklılıklar o kişi için enfeksiyon almayı kolaylaştırabilir; çünkü östaki tüpü ya da sinüslerin boşalma yolları kapanmış olabilir. Drenaj yolu kapanınca burada bakteriler çoğalabilir. Bu da enfeksiyona neden olur. Genellikle, çocuğun baş büyüklüğü arttıkça drenaj sorunu da iyiye gider. Eğer küçük çocuklarda çok sık kulak enfeksiyonu görülüyorsa, antibiyotik verilerek veya kulak tüpü konularak korunma sağlanmalıdır.


  Allerji ve astım da tekrarlayan sinüzit ve hırıltıya (hışıltılı solunum) neden olabilir. Allerji burun içinde uzun süre devam eden inflamasyona (iltihabi reaksiyon) neden olabilir. Bunun sonucu olarak da burun ve sinüslerin normal drenaj yolları şişerek tıkanabilir. Bakterilerin burada çoğalması ile de enfeksiyon gelişir. İlaç tedavisi ile hem enfeksiyon, hem de ona neden olan allerji tedavi edilmelidir.


  Basit virus enfeksiyonları ile birlikte görülen öksürük astımın bir bulgusu olabilir. Bazan bu durum gribin komplikasyonu olarak gelişen zatürre zannedilebilir. Halbuki çocuğun asıl sorunu astım olabilir. Bu çocukların enfeksiyon tedavisine ek olarak astım tedavisine ihtiyaçları vardır.


  Sinüzit
  Çocuklarda her yaşta görülebilir. Sadece büyük çocuklarda görülebilir diye inanılıması yanlıştır. Yenidoğan bebekte bile olabilir. En sık nedeni yukarıda bahsedilen nezle, grip yada uzzn süreli burun tıkanıklığı yapan bir durum varlığıdır. Çünki bu sırada sinüslerden buruna gelen borular (ostium) tıkanır. Bu nedenle sinüsler hava alamaz ve içlerindeki sıvı boşalamayıp göllenir. Bu durumda burnumuzda normal de zararsız olarak duran bakteriler üreyerek orada iltihap yaparlar. Bu nedenle nezle ve grip bulguları 7-10 günden uzun sürüyorsa, burundan sarı-yeşil renkli akıntı geliyorsa, çocuğun öksürük şikayeti devam ediyorsa, hele geceleri öksürüyorsa mutlaka bu çocukta sinüzit düşünülmelidir. Tedavisinde uzun süreli ve yeterli doz antibiyotik yanında iyi ve etkili burun açma yönetmleri kullanılmalıdır. Eğer bunlar yapılmazsa başarısızlık riski yüksektir.  (Otitis Media) Orta Kulak İltihabı

  Orta kulak iltihabı da aynı sinüzit gibi gelişir. Çünki bunun da en sık nedeni yukarıda bahsedilen nezle, grip yada uzun süreli burun tıkanıklığı yapan bir durum varlığıdır. Çünki bu sırada orta kulakdan buruna gelen boru (öztaki borusu) tıkanır. Bu nedenle işitmeyi sağlayan orta kulak hava alamaz ve içindeki sıvı boşalamayıp göllenir. Bu durumda burnumuzda normal de zararsız olarak duran bakteriler oraya doğu gider ve üreyerek orada iltihap yaparlar. Orta kulak iltihabı sinüzitin aksine nezle anında gelişir. Ancak ortak kulak iltihabında bunlardan başka çok önemli bir neden özellikle bebeklerin yatarak beslenmeleri hele yatarken biberonla beslenmeleridir. En önemli bulgusu ani başlayan şiddetli kulak ağrısıdır. Buna sıklıkla ateş yüksekliği, kusma, hatta ishal eşlik eder. Çocuk eğer tarif edebiliyorsa işitme kaybı vardır. Bebeklerde çok ciddi huzursuzluk ve kusma tipikdir. Bazen çok şiddetli iltihaplarda aniden ağrı geçer ve bebek susar bu durumda mutlaka kulağın iltihabın baskısı ile delinebileceği akılda tutulmalıdır. Her türlü orta kulak iltihabı durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Çocuk tedavi edildikten sonra mutlaka bir ay izlenmelidir. Çünki iltihap geçtikten sonra orta kulakda sıvı birikimi olabilir ve bu işitme kaybına neden olabilir. Bu sıvının kaybolduğundan emin olunmalıdır.

  (Pnömoni) Zatürree

  Çocuklarda en sık görülen alt solunum yolu enfeksiyonudur. Ayrıca çocuklarda özellikle ilk 3 yaşda olmak üzere en sık hastaneye yatış nedenidir. İyi tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olabilir. Tüm çocuklar göz önüne alındığında % 70 etkeni virüslerdir. Ancak bu küçük çocuklarda daha çok virüs, büyük çocuklarda daha çok bakteri olarak gözlenir. Ancak bilinmelidir ki eğer çocuğun bir akciğer hastalığı yada bağışıklık sistemi hastalığı yoksa zatürree olması çok zordur. Sağlıklı çocuklarda zatürre sıklıkla nezle, grip yada benzeri çocuğu zayıflatan bir durum arkasından çıkar. Bu nedenle ya etken direk nezle, grip yaparak akciğere iner yada bu durumlarda zayıflayan bünye nedeniyle akciğere ulaşan başka bir virüs yada bakteri zatürree yapar. Etken olan virüs veya bakteri sıklıkla çocuğa kardeşlerden, kreşden, okuldan yada kalabalık misafirliklerde erişkşnlerden bulaşır. Çocuklarda ateş, halsizlik, öksürük, sık nefes alma, çarpıntı, kusma, ciddi besin reddi görülür. Bebek ve küçük çocukların göğsünde ve karnında sık sık inip çıkmalar, inleme, kedi mırıltısı gibi bir ses duyulur. Burun kanatları hareket eder.
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu sıklıkla görülür bünyelerinin daha hassas oldugunu düşünüyorum
   
 3. N

  Nida Yeni Üye

  Eğer çocuğunuz kreş ortamında büyüyorsa biri hasta olursa diğeri de hasta oluyor ve çocuklar sıklıkla bu hastalıkları yaşıyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş