1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Siğil ve Mantar Tehlikesi

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Minik Peri tarafından paylaşıldı.

 1. Minik Peri

  Minik Peri Bölüm Yöneticisi

  Çocuklarda siğil yüzde, ellerde ve ayaklarda sıklıkla görülmekte ve sağlığı tehdit etmektedir. Okul çağı döneminde bulaşma riski en yüksek olan rahatsızlıkların başında siğiller yer almaktadır. El, ayak ve yüz bölgesi gibi cildin birçok yerinde oluşan siğiller deriden kabarık, yuvarlak ya da çok şekilli; deri renginde ya da daha koyu renkli, sert, pürüzlü ya da ağrılı olabilmektedir. Tedavi edilmediği taktirde ciltte uzun süre kalabilmektedir.

  Siğiller sıklıkla ayak bölgesinde görülebilmekte ve yürümeyi zorlaştırabilmektedir. Siğiller asla kesilmemeli; kanatılmamalıdır. Zaman zaman ayak nasırları ile karıştırılan siğillere tam teşhis konulması için cilt doktoruna muayene olmanızda fayda görülmektedir.

  Mantar enfeksiyonu ise genel itibari ile parmak aralarında görülebilir. Yüzme havuzu, duş, sauna gibi nemli ortamlarda ve ortak kullanılan terliklerden bulaşma olasılığı fazladır. Parmak aralarında pullanma, beyaz lekeli görüntü, soyulma ve yarılmalar mantar enfeksiyonu belirtileri arasında yer almaktadır. Ayağın sık yıkanması, nemli kalması, aşırı terleme ve dar ayakkabı giyilmesi mantar enfeksiyonunun ilerlemesine sebep olmaktadır. Şiddetli kaşınma belirtisi de mantar enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Mantar enfeksiyonu mutlaka hekim tarafından tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

  Çocukların ayaklarında görülen bazı hastalıklar kendiliğinden düzelebilir. Bazı sorunlar kalıcı problemlere sebep olabilmektedir. Ayak sağlığı açısından hekim muayenesi ardından çocuğunuzun ayak sorununa kesin çözüm bulabilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş